Sieć Cardano doświadczyła awarii

22 stycznia awaria pomiędzy blokami 8 300 569 i 8 300 570 spowodowała wyłączenie i ponowne uruchomienie około 50% węzłów Cardano. Poinformowała o tym firma Input Output Global (IOG), która stoi za realizacją projektu.


Sytuacja została spowodowana przez powtarzający się problem, który doprowadził do jednej z dwóch reakcji: niektóre węzły rozłączyły się z rówieśnikami (peer), a inne zrestartowały.

cardano awaraia

Inżynierowie IOG powiedzieli, że przewidzieli wystąpienie tego rodzaju błędu w projekcie.

„Systemy zachowywały się zgodnie z oczekiwaniami”

Deweloperzy uspokoili, że produkcja bloków została dotknięta „marginalnie”, ale części sieci nie udało się zsynchronizować przed ponownym uruchomieniem większości dotkniętych węzłów.

„Wpływ był łagodny, podobny do opóźnień, które występują również podczas normalnych operacji i są często obserwowane na skraju epok. Większość węzłów włączyło się automatycznie, w zależności od rodzaju wdrożonego oprogramowania operatora.

Aktualizacja Vasil Cardano

Dla przypomnienia, zespół IOG aktywował aktualizację Vasil w sieci Cardano w dnu 23 września o godzinie 00:44. Dzięki hard forkowi twórcy wprowadzili do blockchaina drugą wersję skryptów Plutusa i zmodyfikowali model obliczania kosztów dla każdego prymitywu, redukując jego indywidualne parametry.

Vasil rozszerzył też możliwości smart kontraktów Cardano dzięki skryptom Plutus V2 i modelowi kosztów, który zwiększa wydajność już potężnej platformy. Ostatecznie zmniejszyło to koszty skryptów i rozmiary transakcji oraz zwiększy przepustowość.

Comments (No)

Leave a Reply