Shibarium to plagiat?

Mały błąd czy skandal? Shibarium to plagiat.

Członek oficjalnego kanału Discord społeczności Shiba Inu pod nickiem Steve odkrył, że identyfikator blockchaina Shibarium (Chain ID) pasuje do identyfikatora innego blockchaina – Rinia TestNet.

Obawy pojawiły się po analizie kodu beta testnetu Shibarium, która wykazała, że ​​programiści mogli skopiować plik genesis aktualnej sieci testowej Rinia.

Identyfikator łańcucha jest pierwszą rzeczą, której szuka każdy programista blockchain podczas wdrażania nowej sieci.

Używanie identyfikatora, który już istnieje, jest po prostu niekompetentne, ponieważ nie tylko Twój łańcuch nie będzie działał poprawnie, ale każdy, kto spróbuje wejść w interakcję z Twoim łańcuchem, zamiast tego będzie wchodzić w interakcje z zupełnie innym łańcuchem.

Wygląda na to, że sieć testowa Shibarium przejęła plik genesis sieci testowej Rinia. Nazwa została zmieniona, ale zapomnieli zmienić identyfikator łańcucha

Członkowie społeczności kryptograficznej Shiba Inu mają różne oceny działań twórców Shibarium, ale generalnie zdarzenie zostało uznane za drobny błąd, który przy należytej uwadze można łatwo poprawić.

Członek społeczności Shiba Inu, inżynier bezpieczeństwa kryptograficznego, Andrew Angrisan, wyjaśnił podobieństwo kodu Rinia i Shibarium faktem, że programiści używają tego samego kodu open source.

Jego zdaniem jest to powszechna praktyka, gdy programiści wykorzystują nawzajem swoją pracę do rozwiązywania rutynowych zadań: „Zarówno Rinia TestNet, jak i Shibarium skopiowały kod open source dla swoich eksploratorów bloków i prawdopodobnie były leniwe we wdrażaniu.

Te wstępnie napisane bloki są znane jako biblioteki Blockscout i są dostępne jako open source, gotowe do kopiowania i ponownego użycia. Wcześniej eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Halborn zidentyfikowali szereg krytycznych luk w bazie kodów ponad 280 sieci blockchain typu open source, które narażają zasoby cyfrowe o wartości ponad 25 miliardów dolarów.

Wersja beta Shibarium już w tym tygodniu

Comments (No)

Leave a Reply