SEC oskarżyła Terraform Labs i Do Kwona

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła w stan oskarżenia singapurską firmę Terraform Labs i jej założyciela Do Kwona za defraudację inwestorów. Według SEC popełniono oszustwo kryptowalutowe o wartości kilku miliardów dolarów.

Oszustwo poprzez fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia

Akt oskarżenia SEC stwierdza:

„Zarzucamy, że Terraform i Do Kwon nie dostarczyli opinii publicznej pełnego, uczciwego i zgodnego z prawdą ujawnienia, zgodnie z wymogami dla szerokiej gamy papierów wartościowych aktywów kryptowalutowych, w szczególności LUNA i Terra USD”.

Gary Gensler, przewodniczący finansowego organu nadzoru dodał: „Twierdzimy również, że popełnili oszustwo, powtarzając fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia, aby zbudować zaufanie przed spowodowaniem druzgocących strat dla inwestorów.

SEC twierdzi, że Kwon i Terraform zgromadzili miliardy, nielegalnie oferując i sprzedając kryptowaluty, w tym algorytmiczny stablecoin TerraUSD i mAssets, tokeny, które odzwierciedlają ceny amerykańskich akcji.

Ekosystem Terra uznany za oszustwo

Akt oskarżenia stwierdza ponadto, że Terraform i Kwon wprowadzili inwestorów w błąd, mówiąc, że popularna aplikacja do płatności mobilnych w Korei Południowej wykorzystała blockchain Terra, aby dodać wartość do kryptowaluty LUNA.

W załączonym komunikacie prasowym Gurbit S. Grewal, dyrektor ds. egzekwowania przepisów w SEC, twierdził:

„Jak zarzucono w naszej skardze, ekosystem Terraform nie był ani zdecentralizowany, ani finansowy. Było to po prostu oszustwo wsparte tak zwanym algorytmicznym „stablecoinem” – którego cena była kontrolowana przez pozwanych, a nie kod.”

Terraform promował swój stablecoin UST jako sposób na uzyskanie pasywnego dochodu i wypłacał do 20% odsetek poprzez swój protokół pożyczkowy Anchor.

12 maja 2022 roku zaczynają się kłopoty. Ceny na rynku kryptowalut spadały od jakiegoś czasu i TerraLabs nie mogła już za nimi nadążyć.

Stablecoin TerraUSD spadł do 35 centów, a powiązany z nim token LUNA, mający stabilizować cenę TerraUSD, szybko zanurkował z 80 dolarów do 10 centów. Wszyscy starali się jak najszybciej pozbyć LUNA i TerraUSD, co spowodowało, że ceny spadały jeszcze mocniej.

Na naszych oczach rozegrał się prawdziwy upadek, a założyciel Do Kwon otrzymał nakaz aresztowania.

Kim jest Do Kwon?

Do Kwon jest południowokoreańskim przedsiębiorcą i jednym z założycieli Terraform Labs, firmy blockchain, która zbudowała zdecentralizowaną infrastrukturę finansową w sieci Cosmos.

Kwon jest znany ze swojej pracy w branży blockchain, szczególnie w obszarze zdecentralizowanych finansów. Jest również twórcą stablecoina TerraUSD, który miał na celu utrzymanie stabilnej wartości wobec dolara amerykańskiego za pomocą algorytmów.

Przed założeniem Terraform Labs, Kwon pracował jako inżynier oprogramowania w Microsoft oraz jako menedżer produktu w firmie Nexon zajmującej się grami mobilnymi. Kwon ma tytuł magistra informatyki z University of Washington w Seattle.

Mówi się, że obecnie mieszka w Serbii. W zeszłym tygodniu południowokoreańscy prokuratorzy powiedzieli, że serbskie władze zgodziły się aktywnie współpracować w śledztwie i złapaniu Kwona.

To nie pierwszy raz, kiedy Do Kwon jest na celowniku policji. W lipcu 2022 roku władze Korei Południowej podobno dokonały nalotu na biura Kwona w Seulu i rozpoczęły dochodzenie w sprawie TFL, firmy stojącej za stablecoinem Terra.

Comments (No)

Leave a Reply