SEC oskarża pięciu promotorów piramidy krypto BitConnect

Amerykańscy romotorzy BitConnect mają kłopoty

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawniła zarzuty przeciwko pięciu osobom, które są związane z „promowaniem globalnej niezarejestrowanej oferty papierów wartościowych pod pozorem aktywów cyfrowych. BitConnect przyciągnął ponad 2 miliardy dolarów od inwestorów detalicznych”. BitConnect, przestał istnieć w 2018 roku. https://www.sec.gov/news/press-release/2021-90

SEC stwierdza, że ​​„między styczniem 2017 r. a styczniem 2018 r. BitConnect korzystał z sieci promotorów, w tym Trevon Brown z siedzibą w USA (znany również jako Trevon James), Craig Grant, Ryan Maasen i Michael Noble (znany również jako Michael Crypto).

Według regulatora promotorzy oferowali i sprzedawali papiery wartościowe bez wymaganej rejestracji, „w tym poprzez zamieszczanie filmów w stylu„ rekomendacyjnym”na YouTube, czasem kilka razy dziennie”. Za swoją działalność otrzymywali wynagrodzenie uzależnione od sukcesu w przyciąganiu inwestorów.

Publikacja wspomina również Joshua Jeppesena z USA, który „działał jako łącznik między BitConnect a promotorami i reprezentował BitConnect na konferencjach i wydarzeniach marketingowych”.

SEC zwraca się do sądu o zakazanie oskarżonym dalszego angażowania się w takie działania, a także o odzyskanie od nich sprzeniewierzonych środków wraz z odsetkami i grzywnami. Dochodzenie w sprawie przestępstw BitConnect trwa, zauważa regulator.

FBI vs. BitConnect

BitConnect przyciągał inwestorów obietnicami nierealistycznych zwrotów. System działał na zasadzie wielopoziomowego programu poleceń. 17 stycznia 2018 roku BitConnect spadł w ciągu kilku godzin o 90%. W 2019 roku FBI publicznie wezwało ofiary BitConnect do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące działań w ramach projektu, w tym kwoty inwestycji i nazwisk osób, które je przyciągnęły.

Zarzucamy, że ci oskarżeni nielegalnie sprzedawali niezarejestrowane papiery wartościowe pod pozorem aktywów cyfrowych, aktywnie promując program BitConnect wśród inwestorów detalicznych. Będziemy dążyć do postawienia przed sądem tych, którzy nielegalnie zarabiają na cyfrowych aktywach”- powiedziała Lara Shalov Mehraban, zastępca dyrektora regionalnego biura SEC w Nowym Jorku.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.