Santander Group wprowadza aplikację Ripple

Globalny gigant bankowości Santander Group uruchamia aplikację opartą na technologii blockchain do transgranicznej wymiany walut.

Grupa także twierdzi, że zamierza wprowadzić usługę w kolejnych krajach dla małych firm w nadchodzących miesiącach, a także ma zamiar rozszerzyć dostępność produktu na inne instytucje finansowe.

Bank Zachodni WBK aktywnie uczestniczy w procesie digitalizacji polskiego sektora bankowego. Naszym priorytetem jest zapewnianie klientom najlepszych doświadczeń w korzystaniu z usług finansowych, dlatego inwestujemy w rozwój kanałów zdalnych, zapewniając użytkownikom wygodny dostęp do różnorodnych form płatności online. Konsekwentnie stawiamy na innowacje, takie jak rozwiązanie Santander One Pay FX, wyznaczając nowe standardy usług. Przyspieszenie procesowania płatności międzynarodowych dzięki technologii blockchain stanowi wartość dodaną dla naszych klientów” – powiedział prezes BZ WBK Michał Gajewski.

Banco Santander to główny akcjonariusz Banku Zachodniego WBK. W dniu 12.04.2018 r. poinformował, że uruchomił dziś nową usługę błyskawicznych płatności zagranicznych, która wykorzystuje technologię blockchain. Mogą z niej korzystać klienci zarówno w Polsce jak i Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Brazylii. Nowe rozwiązanie noszące nazwę „Santander One Pay FX” umożliwia realizowanie płatności międzynarodowej w kolejnym dniu, a w wielu przypadkach tego samego dnia. Co więcej, klienci zostaną poinformowani, jaka dokładnie kwota w walucie docelowej wpłynie na konto beneficjenta, jeszcze przed wykonaniem przelewu.
Grupa Santander jest pierwszym bankiem, który wdraża usługi płatnicze oparte o blockchain jednocześnie w wielu krajach.

Od dziś klienci Santander w Wielkie Brytanii mogą korzystać z One Pay, aby wykonywać płatności w do innych krajów europejskich i USA. Klienci w Hiszpanii mogą realizować płatności do Wielkiej Brytanii i USA, natomiast klienci w Brazylii i Polsce – przelewy do Wielkiej Brytanii. Płatności do krajów europejskich są realizowane w ciągu tego samego dnia. W pierwszym półroczu 2018 r. planujemy też uruchomić płatności natychmiastowe w kilku krajach. W ten sposób chcemy wspierać tysiące klientów, którzy codziennie wykonują płatności międzynarodowe. W najbliższych miesiącach będziemy rozszerzać zakres tej usługi o kolejne waluty i kraje docelowe. Blockchain daje nam bardzo wiele możliwości do optymalizacji naszych usług – Santander One Pay FX to pierwsza z wielu takich aplikacji” – przekazała przewodnicząca Banco Santander Ana Botin.

Grupa Santander wskazała również wcześniej w prezentacji, że aplikacja jest oparta na platformie XCurrent firmy Ripple, rozproszonej sieci przeznaczonej do natychmiastowych transakcji międzynarodowych. xCurrent jednak nie wykorzystuje samego XRP.
Blockchain ma realną szansę odmienienia świata finansów, a z każdym nowym, znaczącym kontraktem jesteśmy o tym coraz bardziej przekonani.