Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia za kradzież miliardów dolarów klientów FTX

Nowojorski sąd ogłosił w czwartek, 28 marca, wyrok w sprawie byłego dyrektora generalnego Grupy FTX.

Były kryptomiliarder został uznany za winnego wszystkich postawionych mu przez prokuraturę zarzutów i musi trafić do więzienia na 25 lat.

Sędzia Lewis Kaplan ogłosił, że inwestorzy, wierzyciele i klienci FTX stali się ofiarami oszukańczych działań Sama Bankmana-Frieda. Zgodnie z wyrokiem biznesmen jest winny sprzeniewierzenia środków pochodzących od klientów giełdy kryptowalut na własne potrzeby oraz spekulacyjne inwestycje powiązanej spółki Alameda. W toku wstępnego śledztwa Bankman-Fried był wielokrotnie karany za krzywoprzysięstwo, fałszowanie zeznań i próby utrudniania śledztwa – podkreślił sędzia.

Bezczelność zachowania Bankmana-Frieda jest taka, że ​​jako wykwalifikowany marketer wykorzystał swoje umiejętności, aby przedstawić swoją historię ogromnej liczbie dziennikarzy w jak najbardziej korzystnym świetle, nawet po aresztowaniu. Nie miał zamiaru się do niczego przyznawać i przedstawił w sądzie jedno zdanie: schrzaniłem (spierdoliłem). Sąd był oburzony jego wyjątkową elastycznością w traktowaniu prawdy i widocznym brakiem wyrzutów sumienia. Kiedy nie kłamał, robił wykręty, wyrywając sobie włosy i załamując ręce, próbując nakłonić prokuratorów do zmiany sformułowania pytań. Wykonuję swoją pracę od prawie 30 lat i nigdy nie widziałem takiej zaradności” – podsumował Lewis Kaplan.

W sieci społecznościowej X, użytkownicy nie szczędzą SBF nieżyczliwych komentarzy:

Bezpośrednie straty z działalności Bankman-Fried szacuje się na 550 mln dolarów, w tym samym czasie inwestorzy stracili 1,7 miliarda dolarów, wierzyciele kolejne 1,3 miliarda dolarów, a klienci FTX ponieśli straty na poziomie 8 miliardów dolarów.

W sumie sąd skazał Sama Bankmana-Frieda na karę pozbawienia wolności okres 300 miesięcy. Wcześniej szef tymczasowej administracji giełdy kryptowalut FTX, John Ray, nazwał wypowiedzi Sama Bankmana-Frieda na temat pełnych zwrotów pieniędzy klientom „fałszywymi i lekkomyślnymi”.

Comments (No)

Leave a Reply