Salwador uruchomi oficjalny portfel bitcoin i rozda obywatelom 30 USD w BTC

Ustawa Salwadoru o uznawaniu bitcoinów za środek płatniczy wejdzie w życie 7 września, pisze Reuters.

Portal elsalvador.com donosi, że dorośli otrzymają 30 dolarów w bitcoinach wraz z portfelem mobilnym Chivo na iOS i Androida, opracowanym na zlecenie władz. Aby otrzymać kryptowalutę, użytkownik będzie musiał zweryfikować swoją tożsamość – poinformował Bukele.

Portfel pozwoli wysyłać i odbierać bitcoiny, a także wymieniać je na dolary. Płatność za towar za pośrednictwem Chivo zostanie zrealizowana za pomocą kodu QR. Chociaż jest to niewielka kwota, biorąc pod uwagę opłaty za Bitcoin, zastosowanie technologii Lightning Network przyczyni się do rozpowszechnienia kryptowaluty jako środka płatniczego.

Aplikacja sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest sygnał sieci komórkowej. Bitcoina można używać do woli. Każdy, kto tego nie chce, nie otrzyma bitcoinów. Jeśli ktoś otrzyma płatność w bitcoinach, będzie mógł wybrać automatyczną wpłatę w dolarach.

9 czerwca parlament Salwadoru podczas głosowania zatwierdził ustawę, która ustanowi bitcoin oficjalnym środkiem płatniczym kraju na równi z dolarem. Politycy opozycji próbują zakwestionować tę decyzję, nazywając prawo niekonstytucyjnymi.

Nie wiem, co mogłoby go powstrzymać. To prawo, rząd pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby je wyegzekwować w ciągu 80 dni, powiedział Bukele. – W Kongresie mamy 84 miejsca. Wystarczy 43, żeby zmienić politykę pieniężną, czyli pół i jeszcze jeden. To jest większość, prawda? Jeśli mówimy o super większości, potrzebujemy dwóch trzecich, czyli 56 z 84. Otrzymaliśmy 63 głosy. Kto by się sprzeciwił inicjatywie, która pomaga ludziom i nie szkodzi? Być może mają motywację polityczną”.

„Przypomnę, że bitcoin działa sam i nie zależy od tego, co robimy. Ale oczywiście to, co robimy, pomoże chronić rozwiązanie i zapewni dodatkowe korzyści obywatelom ”.

Analityk Willie Wu spodziewa się, że dzięki dystrybucji bitcoinów wśród mieszkańców Salwadoru globalna baza użytkowników kryptowaluty wzrośnie w pewnym momencie o 4,5 mln osób, czyli 2,5%.

https://www.reuters.com/article/idUSE1N2M9028

foto: twitter

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.