Sąd zatwierdza ujawnienie anonimowych poręczycieli Sama Bankmana-Frieda

Sędzia Południowego Dystryktu Nowego Jorku Lewis Kaplan przychylił się do wniosku grupy medialnej o ujawnienie danych dwóch niewymienionych z nazwiska poręczycieli Sama Bankman-Frieda (SBF). Takie informacje podaje portal The Block.

W styczniu kancelaria prawna Davis Wright Tremaine wystąpiła do sądu w imieniu Associated Press, Bloomberg, Financial Times, CNBC, Reuters, Insider, wydawców Wall Street Journal i Washington Post.

12 grudnia władze Bahamów na wniosek rządu USA aresztowały założyciela i byłego prezesa FTX. Amerykańscy prokuratorzy postawili mu zarzuty popełnienia ośmiu przestępstw w ramach śledztwa w sprawie upadku giełdy. SBF nie przyznał się do winy.

23 grudnia sąd zwolnił go za kaucją w wysokości 250 mln dolarów. Jako poręczyciele wystąpili jego rodzice Joseph Bankman i Barbara Freed oraz dwie inne osoby. Ci ostatni zadeklarowali 500 tys. dolarów i 200 tys.

Prawnicy prosili o nieujawnianie ich nazwisk ze względów bezpieczeństwa. Kaplan przychylił się do wniosku, ale przyznał, że media mogą zaskarżyć tę decyzję. Media w oświadczeniu wskazały na wagę zarzutów i znaczenie sprawy dla społeczeństwa. Sędzia teraz stwierdził:

„Poszukiwane informacje są tradycyjnie informacjami publicznymi. W mojej ocenie poszczególne poręczenia powinny być upublicznione.”

Przedstawiciele SBFa mają możliwość podważenia werdyktu Kaplana poprzez złożenie apelacji. W tym przypadku ujawnienie, zgodnie z orzeczeniem, zostało odroczone do 14 lutego.

Przypomnijmy, że prokuratorzy wystąpili o zmianę warunków kaucji dla założyciela FTX po tym, jak pojawiły się podejrzenia, że może on komunikować się ze świadkami w sprawie.

Comments (No)

Leave a Reply