Sąd zakazuje Samowi Bankman-Friedowi korzystania z VPN

Sędzia zabronił Samowi Bankman-Friedowi korzystania z VPN po tym, jak były szef FTX przyznał się do oglądania Super Bowl za pośrednictwem prywatnej sieci podczas aresztu domowego. Takie informacje podaje The Block.

Publikacja cytuje sędziego okręgowego Lewisa Kaplana:

„Korzystanie przez pozwanego z VPN niesie ze sobą takie samo ryzyko jak korzystanie z szyfrowanych komunikatorów czy aplikacji do dzwonienia. Niniejszym zmieniam warunki zwolnienia, ze skutkiem natychmiastowym, aby zakazać pozwanemu korzystania z jakiegokolwiek VPN” – cytuje

Na początku lutego sąd zakazał Bankman-Friedowi kontaktowania się z byłymi i obecnymi pracownikami FTX lub Alameda Research.

Założyciel upadłej giełdy został aresztowany 12 grudnia 2022 roku na Bahamach na wniosek rządu USA. Amerykańscy prokuratorzy postawili mu zarzuty popełnienia ośmiu przestępstw. Były prezes FTX nie przyznał się do winy.

Sąd wypuścił go za kaucją w wysokości 250 mln dolarów, poręczoną przez jego rodziców i dwie inne niewymienione osoby. W styczniu 2023 roku sędzia Kaplan przychylił się do wniosku grupy medialnej o ujawnienie tych anonimowych osób.

Prokuratorzy odkryli, że Bankman-Fried przynajmniej dwukrotnie korzystał z VPN. Wywołało to obawy wśród stróżów prawa o jego potajemne odwiedzanie stron internetowych bez nadzoru władz w warunkach aresztu domowego.

Prawnicy pozwanego potwierdzili, że za pośrednictwem serwisu oglądał mecze piłkarskie z 29 stycznia, a także Super Bowl w niedzielę. Bankman-Fried uzyskał dostęp do gier poprzez subskrypcję NFL Game Pass, którą wykupił jeszcze mieszkając na Bahamach.

W tym tygodniu sąd rozpatrzy nowe warunki kaucji dla założyciela FTX. Prokuratorzy poprosili o ich przejrzenie po odkryciu, że Bankman-Fried używał szyfrowanego komunikatora Signal do komunikacji z pracownikami giełdy.

W styczniu Departament Sprawiedliwości USA zajął prawie 700 mln dolarów aktywów byłego szefa FTX.

 

Comments (No)

Leave a Reply