Rosjanie tworzą krypto-dolinę we Władywostoku

Rosyjski Fundusz Rozwoju Dalekiego Wschodu i Baikalu (FEBRDF) podpisał umowę z chińską Tai Cloud Corporation na wspólne wdrożenie projektów blockchain. Jednym z nich będzie utworzenie Centrum Finansowego we Władywostoku – donosi agencja TASS.

Centrum finansowe powstanie z inicjatywy prezydenta Władimira Putina. Jak informował wcześniej minister rozwoju rosyjskiego Dalekiego Wschodu Aleksander Gałuszka, pomysł ten został również poparty przez Bank Rosji i rząd.

Centrum Finansowe będzie gościć oddziały banków zagranicznych, platformę crowdfundingową z wieloma walutami oraz cyfrową giełdę aktywów finansowych. Jest to początek wdrażania projektu mającego na celu stworzenie we Władywostoku krypto-doliny.

Jak zauważył przedstawiciel FEBRDF, firma Tai Cloud ma „doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu licznych innowacyjnych rozwiązań opartych na blockchain, w tym tych zaprojektowanych do zarządzania łańcuchami dostaw, infrastrukturą energetyczną i technologiami finansowymi.”

Daleki Wschód i Fundusz Rozwoju Regionu Baikal został założony przez Vnesheconombank (VEB), rosyjski państwowy bank rozwoju, który jest jedynym udziałowcem Funduszu. Fundusz zarządza aktywami wartymi 38 miliardów rubli. 25 miliardów z nich zostało już zainwestowanych w 15 projektów sektorowych, począwszy od lutego 2018 r.

FEBRDF niedługo zwróci się do rosyjskiego rządu z oficjalną propozycją stworzenia krypto doliny we Władywostoku oraz poprosi Dumę o pomoc w sfinalizowaniu projektu.