Rosja rozważa nowe taryfy energetyczne w związku z relokacją chińskich kopalni kryptowalutowych

W rosyjskim regionie Irkuck wskaźniki zużycia energii wzrosły o 160% po chińskim zakazie wydobycia kryptowalut.

Rosyjskie Ministerstwo Energii chce wprowadzić specjalne taryfy na energię elektryczną dla górników kryptowalut po migracji branży do kraju z pobliskich Chin.

Rosyjski minister energetyki Nikołaj Szulginow ogłosił w środę, że organ pracuje nad nowymi ramami różnicowania taryf między ogólnym użyciem a wydobyciem kryptowaluty, poinformowała w środę lokalna agencja informacyjna RBC.

Szulginow powiedział, że górnicy kryptowalut w Rosji nie powinni zużywać energii elektrycznej według taryf mieszkaniowych, stwierdzając:

„Nie możemy pozwolić górnikom na czerpanie korzyści z sytuacji kosztem niskich taryf energii elektrycznej dla gospodarstw domowych […] W celu utrzymania niezawodności i jakości dostaw energii uważamy za konieczne zakazanie górnikom korzystania z energii elektrycznej według taryf mieszkaniowych ”.

W rosyjskim obwodzie irkuckim, położonym około 1700 kilometrów od Chin, podobno ubiegłoroczne zużycie energii zostało przekroczone o prawie 160%. Gubernator Irkucka Igor Kobzew wskazał na „lawinowy wzrost” zużycia energii w tej jurysdykcji, obwiniając nielegalną działalność kopania kryptowalut pogorszoną przez sytuację górników z Chin.

Jeden z największych regionów Syberii, obwód irkucki, jest bogaty w zasoby energetyczne, w którym znajduje się kilka dużych elektrowni wodnych w miastach takich jak Irkuck, Ust-Ilimsk i Brack. W regionie znajdują się centra danych do wydobywania kryptowalut firmy BitRiver, największego w kraju dostawcy usług kolokacji w zakresie kopania kryptowalut.

Założyciel i dyrektor generalny BitRiver Igor Runets potwierdził, że firma w pełni popiera najnowszą inicjatywę Ministerstwa Energii.

Rosja stała się jedną z najlepszych lokalizacji dla działalności wydobywczej Bitcoin (BTC) po kapitulacji chińskich górników. Według Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, górnicy bitcoinów w Rosji stanowią 11% całkowitej globalnej dystrybucji mocy obliczeniowej  BTC zaraz za Kazachstananem i Stanami Zjednoczonymi.

 

Comments (No)

Leave a Reply