Reorganizacja bloków na dużą skalę w sieci Ethereum

Problemy z konsensusem sieci Ethereum

Sieć Ethereum przeszła poważną reorganizację bloków (ponad 450, według Blockchair i Etherscan ), według dewelopera Martina Holsta Swende. Błąd dotyczył wersji klienta Geth v1.10.7 i wcześniejszych.

Myślę, że to kończy nasz eksperyment publicznego ujawniania poprawek – napisał Swendé.

Według niego powodem jest wykorzystanie znanego wcześniej błędu. 24 sierpnia deweloperzy Getha wydali nową wersję v1.10.8 i wezwali wszystkich użytkowników do aktualizacji oprogramowania. Pisaliśmy o tym tutaj.

Eksperci zalecili powstrzymanie się od dokonywania transakcji. Svendé zauważył, że większość górników korzystała z obecnej wersji oprogramowania, a „właściwy” łańcuch okazał się najdłuższy.

Według Ethernodes.org w momencie pisania tego tekstu 73% klientów Geth nadal korzysta ze starszych wersji. Oznacza to, że około 54% węzłów Ethereum działa z poważnym błędem infrastruktury.

Wersja Swende została potwierdzona przez analityków The Block. Wskazywali, że reorganizacja była spowodowana wykorzystaniem błędu przez nieznanego napastnika. Wpływa również na inne łańcuchy zgodne z EVM , takie jak Polygon, Binance Smart Chain (BSC), xDAI, Görli.

Główny deweloper projektu DeFi, yEarn.Finance, pod pseudonimem banteg, nalegał, aby nie przeprowadzać „żadnych ekonomicznie znaczących transakcji” do czasu rozwiązania sytuacji.

Badacz Igor Igamberdiev przyznał, że problem dotknął BSC. Niektórzy operatorzy węzłów zgłaszali problemy z synchronizacją.

Błąd konsensusu w sieci Ethereum

Deweloper Ethereum, Tim Beiko, poinformował, że trzy pule (Flexpool, BTC.com i Binance) działały na starej wersji klienta Geth, co spowodowało błąd konsensusu.

Dziennikarz Colin Wu w odpowiedzi na tweeta Beiko stwierdził, że BTC.com poinformowało o aktualizacji aktualnej wersji.

 

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.