RavenCoin wraca do gry z nowym algorytmem. Koniec ASIC?

Od 1 października wielka zmiana dla górników sieci RavenCoin. Od pewnego czasu około 50% mocy sieci było nie rozpoznane i nie ujawniono kto jest jej źródłem. Uważa się że jest to związane z tajemniczą kopalnią, która na własne potrzeby stworzyła wyspecjalizowane urządzenia z procesorami hashującymi w algorytmie X16, potocznie zwanymi ASIC.

Jako że społeczność RavenCoina jest przeciwna tak dużej centralizacji podjęto decyzje o zmianie algorytmu. Największym zagrożeniem dla takich stosunkowo niewielkich sieci z tak z centralizowaną mocą obliczeniową, są problemy ze stabilnością i zatwierdzaniem transakcji w przypadku odłączenia się tej mocy oraz w przypadku działań celowych na szkodę np. atak 51%.

Od strony programistycznej – zabieg stosunkowo prosty, bezpieczny i bezinwazyjny. W algorytmie X16 zawarte było 16 różnych algorytmów, w nowym X16v2 zmieniono kolejność tych algorytmów co skutecznie wyklucza niepożądane maszyny z sieci Ravencoin.

Jest to o tyle ciekawa informacja, że zazwyczaj po takich aktualizacjach spada trudność co przekłada się na zwiększone wydobycie takiego coina, Nowy algorytm jest skierowany głównie dla posiadaczy koparek które oparte są o karty Nvidia. Karty graficzne GTX (1060, 1070, 1080) oraz RTX (2060, 2070, 2080).
Te karty mają zdecydowanie najlepsze wyniki w nowym algorytmie X16v2.

Należy pamiętać o zmianie minera np. na
T-Rex miner do wersji 0.14.4

Podstawowe informacje odnoście aktualizacji sieci :
Czas aktualizacji – 1 październik 2019.
Główny cel aktualizacji – nowy algorytm X16Rv2.
Cel –sieć wolna od ASIC i FPGA.
Co powinieneś zrobić – aktualizacja portfela oraz minera.

W związku z tym, że już pierwszy algorytm X16 miał być wolny od ASIC powstaje pytanie czy lub jak szybko powstaną nowe maszyny zdolne działać na X16v2 ?

autor: Jakub Rak

Comments (No)

Leave a Reply