Przemówienie Bidena doprowadziło bitcoina do 24 000 USD

Ostatnie dni to prawdziwa przejażdżka rollercoasterem na światowych rynkach. Przeszliśmy od spadających indeksów do euforycznych wzrostów. O dziwo, dużą rolę w tym wzroście odegrały Stany Zjednoczone i prezydent Biden.

Wczoraj w przemówieniu zapowiedział on całkowitą ochronę dla deponentów banków dotkniętych kryzysem. A także, że regulator wznowi program ostrych przepisów i inspekcji bankowych.

Inwestorzy odebrali to jako miękkie „gołębie” cofnięcie. Wielu prognozuje, że Fed nie podniesie stóp na posiedzeniu 22 marca. A może nawet je obniży. Rynki znów mają nadzieję i znajduje to odzwierciedlenie na wykresach.

Bitcoin wzrósł w nocy o 8,21% i jest obecnie notowany na poziomie 24 500 USD. Główna kryptowaluta zyskała 9% w ciągu tygodnia i odzyskała wszystkie swoje straty z bankructwa Silvergate i wyprzedaży.

Krypto-filozof Arthur Hayes uważa, że Fed wraca do trybu drukowania pieniędzy:

Wielu ironizuje, że rynek kryptowalut i banki zamieniły się miejscami:

„Historyczny pump. W dniu, w którym banki są w swobodnym upadku, bitcoin oferuje bezpieczną przystań dla tych, którzy uciekają przed deprecjacją i ryzykiem kontrahenta. Wynalazek Satoshiego działa zgodnie z założeniami”

Nie należy jednak popadać w samozadowolenie, bo w tym tygodniu są ważne wydarzenia, a konkretnie.

Wtorek. dane o inflacji w USA

14 marca w centrum uwagi znajdą się dane o wzroście cen w USA w lutym. W styczniu inflacja wyniosła 6,4% w ujęciu rocznym i była wyższa od prognozy na poziomie 6,2%. W lutym eksperci spodziewają się spadku CPI do 6,0 p.p. Jeśli oczekiwania się potwierdzą, rynki akcji i kryptowalut mogą zacząć odrabiać straty po korekcie z ostatnich kilku tygodni. 

Jeśli CPI jest wyższy, dolar będzie się umacniał w krótkim okresie. A ogólne rozczarowanie na rynku wzrośnie jeszcze bardziej. Zatem w tym przypadku prognoza dla kryptowalut będzie negatywna.

Miary inflacji będą miały wpływ na decyzję regulatora w sprawie stóp procentowych 22 marca. Istnieją jednak teorie, że Fed tymczasowo odmówi podwyżek, aby uspokoić rynek.

Środa. Wskaźniki cen producentów (PPI)

15 marca opublikowane zostaną indeksy cen producentów (PPI) w USA za luty. Eksperci spodziewają się wzrostu o 0,4%. Jeśli tak, wzmocni to pozycję dolara. Oznacza to, że stworzy dodatkowe przeszkody na rynkach akcji i kryptowalut. 

Jeśli wskaźniki cen producentów okażą się niższe niż oczekiwano, zmniejszy to presję na Bitcoin i może spowodować byczą reakcję cenową na rynku krypto.

Piątek. Inflacja w Europie i sprzedaż detaliczna w USA

Tydzień kończy się raportem o CPI w strefie euro za luty. Wstępne oczekiwania – 8,5%. Jeśli inflacja okaże się taka sama lub niższa, rynek powinien zareagować pozytywnie. Spodziewamy się wzrostów akcji i kryptowalut. Wyższa inflacja może spowodować ponowną korektę na rynkach.

Również w piątek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w USA za luty. Są one uważane za ważny wskaźnik do obliczania nastrojów zakupowych gospodarstw domowych. W poprzednim miesiącu sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 3,0%, znacznie powyżej oczekiwanych 1,8%. W lutym eksperci spodziewają się spadku do -0,3%. Jeśli tak będzie, to metryka wskaże nową oznakę spowolnienia w gospodarce USA (co jest negatywne dla krypto).

Comments (No)

Leave a Reply