Przeglądarka Brave i kryptowaluta BAT – Wszystko co musisz wiedzieć

Brave to przeglądarka z wbudowanymi ustawieniami prywatności użytkownika, które domyślnie ukrywają reklamy na stronach internetowych.

Brave ma unikalny model reklamowy: użytkownicy mogą zezwalać na reklamy w ramach sieci Brave Ads i zarabiać nagrody w kryptowalucie Basic Attention Token (BAT).

W przeglądarce dostępny jest Brave Wallet, portfel kryptowalutowy, który obsługuje przechowywanie i przenoszenie aktywów sieci zgodnych z EVM i Solana.

W latach 2016-2021 baza użytkowników Brave mniej więcej podwajała się co roku. Według stanu na październik 2022 roku z przeglądarki korzysta codziennie około 20 milionów osób.

Kto i kiedy rozpoczął projekt?

Założycielami Brave są Brian Bondy i Brendan Eich. Eich rozpoczął swoją karierę w Netscape Communications, gdzie opracował JavaScript, który później stał się jednym z najpopularniejszych języków programowania. W 1998 roku Eich współtworzył Fundację Mozilla, która uruchomiła popularną przeglądarkę internetową. Eich początkowo pracował jako dyrektor techniczny, a w 2014 roku został szefem firmy, ale odszedł krótko po objęciu stanowiska. Bondi pracował w Khan Academy, Mozilli i Evernote.

W 2015 roku Bondi i Eich założyli Brave Software, a w 2016 roku wydali pierwszą wersję przeglądarki Brave, której główną różnicą w stosunku do konkurencji jest brak reklam i elastyczne ustawienia prywatności.

Nie pomylili się z tym pomysłem: pod koniec 2021 roku przeglądarka zgromadziła odbiorców w liczbie ponad 50 mln użytkowników. Według oficjalnych statystyk platformy, na początku października liczba dziennych użytkowników przeglądarki wynosi ponad 19,6 mln.

W 2017 roku Brave Software przeprowadziło błyskawiczne ICO, sprzedając kryptowalutę Basic Attention Token (BAT) o wartości 35 milionów dolarów w zaledwie 30 sekund.

Cechy przeglądarki Brave

Brave Browser to darmowa przeglądarka open-source oparta na Chromium. Jej wygląd i działanie jest podobne do Google Chrome, z tą różnicą, że nie pokazuje reklam na stronach internetowych i domyślnie nie gromadzi danych osobowych. Brave blokuje też śledzenie lokalizacji, złośliwe oprogramowanie, nie odtwarza domyślnie filmów, odrzuca ciasteczka stron trzecich i nie tworzy cyfrowego śladu użytkownika.

W pierwszej wersji przeglądarka oferowała jedynie blokowanie reklam na stronach internetowych, ale później Brave Software zapowiedziało, że uruchomi własną sieć reklamową Brave Ads, która działa w modelu pay-to-surf (PTS).

Jest ona aktywowana, jeśli użytkownik zaznaczy odpowiednią opcję w ustawieniach przeglądarki. Następnie aplikacja zaczyna zbierać dane behawioralne i pokazuje odpowiednie reklamy. Intensywność reklam można regulować. W zamian użytkownik otrzymuje nagrody w kryptowalucie BAT. Dodatkowo zweryfikowani reklamodawcy otrzymują również niewielką część wypłaty w BAT.

Jednocześnie system określa, które reklamy mają się wyświetlać i w jakich warunkach. Brave Software podkreśla, że niezależnie od lokalizacji, kluczowym warunkiem reklamy w ich przeglądarce jest brak natarczywości.

Twórcy twierdzą, że dzięki blokowaniu reklam i trackerów na stronach internetowych, przeglądarka Brave jest do 3 razy szybsza i zużywa do jednej trzeciej mniej pamięci niż Google Chrome.

Portfel Brave Wallet

Kluczowym elementem Web3 w Brave jest wbudowany Brave Wallet, który nie wymaga dodatkowej instalacji. Jednak użytkownicy mogą dowolnie dobierać popularne rozszerzenia.

brave wallet

Brave Wallet łączy się z innymi portfelami i zdecentralizowanymi aplikacjami bezpośrednio na stronie internetowej, podobnie jak inne znane rozwiązania, takie jak Metamask. Obsługuje transakcje z dowolnym aktywem cyfrowym emitowanym w blockchainach zgodnych z EVM (Ethereum, Polygon, BNB Chain, Fantom, Optimism i inne). Za pomocą aplikacji można również wymieniać fiat na kryptowaluty za pośrednictwem usługi Wyre lub Ramp Network, przechowywać i przekazywać niewymienne tokeny (NFT) oraz przeglądać wykresy notowań na CoinGecko.

Brave Wallet ma wbudowane funkcje DEXa: można robić swapy aktywów, do czego portfel używa agregatorów 0x i Jupiter. Prowizja Brave’a wynosi około 0,8-0,9% w zależności od pary.

W maju 2022 roku Brave Wallet dodał wsparcie dla blockchaina i natywnej kryptowaluty Solana (SOL). Pozwoliło to użytkownikom na tworzenie portfeli, dokonywanie crosschainowych swapów i transfer tokenów SLP.

W kolejnej wersji przeglądarki dodano możliwość przechowywania i wykonywania przelewów za pośrednictwem Brave Wallet kryptowaluty Filecoin (FIL). Dodatkowo portfel wspiera sieć Celo (CELO).

Kluczowe funkcje Brave

Wyłączenie i włączenie Brave Ads – reklam

Jedną z kluczowych zalet Brave jest natywna możliwość wyłączania reklam na stronach internetowych. Jeśli chcesz, możesz aktywować specjalną sieć Brave Ads, która będzie pokazywać ukierunkowane reklamy w zamian za nagrody w BAT.

przeglądarka Brave - zarabianie

Podczas rejestracji użytkownik określa, ile reklam może pokazać system. Gdy link zostanie kliknięty przez co najmniej 5 sekund, sieć reklamowa zaczyna naliczać BAT za odsłony reklam. Brave Ads pozwala nawet na mikropłatności, które dziś rzadko są dostępne w klasycznych narzędziach finansowych.

Darowizny dla twórców treści

Dzięki Brave możesz nagradzać twórców swoich ulubionych kanałów na Twitchu, Twitterze, YouTube, Reddicie, Vimeo czy GitHubie lub zostawić im jednorazowy „napiwek”. Minimalna wielkość napiwku to 1 BAT. Aby aktywować tę funkcję twórcy treści powinni zarejestrować się w sieci partnerskiej projektu. Istnieje również opcja opłacania stron, na których spędzasz najwięcej czasu.

Według statystyk Brave, na początku października 2022 r. jego sieć zweryfikowanych twórców treści obejmuje ponad 147 tys. stron internetowych, około 220 tys. użytkowników Twittera i około 819 tys. kanałów YouTube.

Dostęp do zablokowanych zasobów i stron internetowych

W 2021 roku Brave Browser zintegrował wsparcie dla protokołu IPFS. Dzięki niemu uzyskujemy dostęp do zablokowanych stron internetowych, przyspieszamy ich ładowanie i oszczędzamy na opłatach za hosting. Na przykład w Tajlandii niektóre sekcje Wikipedii są wyłączone, a w Turcji zablokowano około 100 000 stron internetowych. Wszystkie te strony można oglądać w przeglądarce Brave, jeśli ustawimy pełny węzeł protokołu lub dodamy stosowanie adresów ipfs://

Własna wyszukiwarka

Aby potwierdzić słuszność tytułu prywatnej przeglądarki, zespół Brave uruchomił w 2021 roku własną wyszukiwarkę, Brave Search. Jest ona zbudowana na systemie off-the-shelf open-source Tailcat, który nie zbiera adresów IP ani danych osobowych. Użytkownik nadal ma możliwość wyboru wyszukiwarki, ale przeglądarka Brave domyślnie wybiera swoją własną.

Brave Search miał ponad 2,5 mld wyszukiwań wprowadzonych do końca czerwca 2022 roku. Zespół projektu poinformował o pomyślnym zakończeniu beta testów usługi i jej pełnej integracji z przeglądarką. W Brave dostępne są również połączenia wideo wykorzystujące szyfrowanie end-to-end.

Cechy kryptowaluty BAT

BAT jest główną kryptowalutą Brave. Jest to token typu ERC-20 oparty na Ethereum. Na dzień 10 października token jest notowany na poziomie 0,3 USD; w szczytowym momencie w listopadzie 2021 roku osiągał nawet 1,7 USD. Kryptowaluta jest notowana na wszystkich głównych giełdach, w tym Kraken, Gemini, Binance, Coinbase, Bitfinex i innych.

Użytkownicy przeglądarki Brave mogą za darmo otrzymywać BAT za oglądanie reklam. Płatności dokonywane są na Brave Wallet. Zweryfikowani użytkownicy Brave Wallet otrzymują również „cashback” w BAT za swapy za pośrednictwem portfela. Wynoszą one 20% zapłaconej prowizji.

Twórcy treści na YouTube, Twitterze i innych platformach mogą również otrzymywać darowizny od fanów w kryptowalucie BAT. Wypłaty mogą być dokonywane nie częściej niż raz w miesiącu przy minimalnej kwocie 15 BAT lub wyższej.

Odważny fork przeglądarki Brave

W dniu 6 czerwca 2020 roku miał miejsce fork Brave o nazwie Braver. Twórców nowego projektu oburzył skandal związany z linkami odsyłającymi do niektórych giełd i portfeli kryptowalutowych umieszczonych w kodzie źródłowym przeglądarki. W alternatywnej wersji Brave usunięto ukryte linki, połączenia wideo i widżety.

Nieco później prawnicy oryginalnej przeglądarki zapewnili zmianę nazwy dla Braver. Twórcy forka obiecali, że spróbują jeszcze raz, już w oparciu o Chromium, jako Brave.

Trzy dni po głośnym forku, założyciel prywatnej przeglądarki blockchain, Brendan Eich, wydał oficjalne przeprosiny i obiecał usunąć linki odsyłające w nowej wersji. Jednak użytkownicy złapali zespół Brave na kłamstwie: odkryli, że linki zostały tylko przeniesione, co jest w zasadzie połowicznym rozwiązaniem.

To nie był pierwszy fork dla przeglądarki blockchain. Przed Braver była platforma mediów społecznościowych Gab, gdzie token BAT został zastąpiony przez bitcoina w sieci Lightning Network.

Comments (No)

Leave a Reply