Projektowana przez MIT kryptowaluta wymaga o 99% mniej danych niż Bitcoin

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) podobno opracowali kryptowalutę, która wymaga 99% mniej danych w porównaniu do Bitcoina. MIT oficjalnie ogłosił projekt na swoim blogu MITNews.

Waluta będzie nosić nazwę Vault. Prezentacja odbędzie się w przyszłym miesiącu na Network and Distributed System Security Symposium. Zgodnie z postem opublikowanym na blogu MIT, kryptowaluta umożliwi użytkownikom przyłączenie się do sieci poprzez pobranie tylko ułamka całkowitych danych transakcji.

W trakcie eksperymentów Vault zmniejszył przepustowość do przyłączenia się do swojej sieci o 99 procent w porównaniu do Bitcoina. Zmniejszył ją również o 90 % w porównaniu do Ethereum, który uważany jest obecnie za najbardziej wydajną kryptowalutę. Co istotne, Vault zapewnia że wszystkie węzły sprawdzają wszystkie transakcje. W rezultacie zapewnia on ścisłe zabezpieczenia, równe istniejącym odpowiednikom.”

Limitem na pojedynczym bloku Vault jest 10 000 transakcji (10 MB). Każdy z takich bloków zawiera hash poprzedniego. Jak wyjaśnia MIT:

By zweryfikować transakcję BTC użytkownik musi pobrać 500 tys. bloków o łącznej masie 150 GB, ponieważ musi on przechowywać wszystkie salda kont, by móc zweryfikować nowych użytkowników i zapewnić im wystarczającą ilość środków na sfinalizowanie transakcji.”

Vault oparty jest na blockchainie proof-of-stake (PoS) o nazwie Algorand. Twórcą tego blockchaina jest Silvio Micali, profesor MIT. System kryptowaluty pozwala użytkownikom na weryfikacje bloków wykorzystujących informacje obecne na bloku kilkaset lub kilka tysięcy bloków wcześniej. Cały proces nazywa się „breadcrumb” (okruch chleba). Dzięki temu łączenie nowego węzła dopasowuje breadcrumb (lub stary blok) do znacznie oddalonego bloku.

Ogólnym celem jest umożliwienie kryptowalutom skalowania się dla coraz większej liczby użytkowników.” – mówi Derek Lung, współautor.

Twórcy waluty twierdzą również, że aby dołączyć do sieci, użytkownik musi pobrać około 90% mniej danych w porównaniu do Ethereum. Współzałożyciel ETH, Vitalik Buterin, wcześniej deklarował, że przyszłe blockchainy oparte o PoS będą tysiąc razy bardziej wydajne niż Ethereum.

Jak informowaliśmy kilka dni wcześniej, grupa naukowców (m.in. z MIT), ogłosiła również wprowadzenie na rynek skalowalnej, zdecentralizowanej sieci płatniczej o nazwie Unit-e.