Precedens: Aktywa Celsius Earn należą do firmy, nie klientów

Federalny sędzia upadłościowy orzekł, że kryptowaluty zdeponowane na kontach „Earn” Celsius Network nie należą do klientów. Środki na oprocentowanych kontach są własnością upadłej platformy pożyczającej kryptowaluty.


W 45-stronicowej pisemnej decyzji Martin Glenn, główny sędzia upadłościowy USA w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku, ustalił, że Celsius jest właścicielem kryptowalut o wartości 4,2 miliarda dolarów. Werdykt ustanowił ważny precedens, że użytkownicy platformy nie są właścicielami swoich monet podczas korzystania z niektórych produktów i usług.

Program Earn firmy Celsius pozwalał użytkownikom na deponowanie kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum i Tether i otrzymywanie cotygodniowej wypłaty z zarobionych na nich odsetek. Klienci, którzy zaparkowali swoje aktywa w serwisie pożyczkowym Celsius, stracili dostęp do tych funduszy w czerwcu, gdy firma zamroziła wypłaty, powołując się na ekstremalne warunki rynkowe.

Celsius miał 600 000 kont w swoim programie Earn, kiedy złożył wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11 latem ubiegłego roku. Stablecoiny stanowiły prawie 23 miliony dolarów z całości według stanu na wrzesień ubiegłego roku. Glenn napisał:

Sąd stwierdza, na podstawie jednoznacznych Warunków Użytkowania Celsiusa i z zastrzeżeniem wszelkich zastrzeżonych środków obrony, że kiedy aktywa kryptowalutowe (w tym stablecoiny, omówione szczegółowo poniżej) zostały zdeponowane na kontach Earn, stały się własnością Celsiusa; a aktywa kryptowalutowe pozostające na kontach Earn w Dniu Petycji stały się własnością masy upadłościowej dłużników („Estates”).

Sprzeciw

Sprzeciwiając się argumentom firmy Celsius, posiadacze kont w programie Earn argumentowali, że warunki świadczenia usług dla kont były „niejednoznaczne” i że nie można było wykazać własności aktywów bez uwzględnienia dodatkowych dowodów. Chodziło m.in. o liczne wypowiedzi byłego prezesa firmy, Alexa Mashinksy’ego.

Sędzia Glenn utrzymał natomiast, że sprzedaż stablecoinów pomoże Celsiusowi sfinansować postępowanie upadłościowe, dodając jednocześnie, że firma szybko wyczerpuje dostępne środki.

Orzeczenie dotyczące własności przychodzi prawie miesiąc po tym, jak sędzia upadłościowy nakazał firmie zwrócić swoim klientom środki o wartości 44 milionów dolarów, które nie były częścią jej rachunków oszczędnościowych.

Comments (No)

Leave a Reply