Polygon uruchomił zkEVM

Zespół Polygon wdrożył zkEVM

W poniedziałek 27 marca firma Polygon udostępniła wersję beta swojej sieci EVM z technologią „zero knowledge”. Firma poinformowała, że ​​wszystkie aspekty zkEVM będą open source, dzięki czemu programiści będą mogli dzielić się kodem. Również pod koniec zeszłego tygodnia zkSync Era Mainnet Alpha został otwarty dla wszystkich użytkowników.

Pierwszą transakcję na nowym zkEVM przeprowadził współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin. To było transmitowane na żywo. Vitalik wysłał 0,005 ETH na losowy adres, transakcja przebiegła pomyślnie. Napisał też w komentarzu do niego: „Kilka milionów ograniczeń dla osoby, nieograniczona skalowalność dla ludzkości”.

Sam Buterin od 2020 roku promuje rozwój rozwiązań skalujących Ethereum. W sierpniu ubiegłego roku napisał, że zkEVM mają swoje zalety, takie jak szybkość w porównaniu ze stopniem kompatybilności ze środowiskiem programistycznym Ethereum Virtual Machine.

Współzałożyciel Polygon, Sandeep Najwal, napisał, że chociaż zkEVM firmy Polygon działa w czasie rzeczywistym, należy wziąć pod uwagę ryzyko.

To nowa technologia, dlatego wydamy szczegółowe ostrzeżenia dla użytkowników, aby uważali na to i nie inwestowali od razu swoich oszczędności” – powiedział Nylewal.

Co to jest zkSync

zkSync to rozwiązanie drugiego poziomu (L2) dla sieci Ethereum, mające na celu, podobnie jak Arbitrum, skalowanie łańcucha bloków i obniżanie cen transakcji. Ale w przeciwieństwie do większości istniejących konkurentów, zkSync wykorzystuje pakiety zk (zero knowledge), które zachowują funkcję sprawdzania wyników obliczeń dla głównej sieci. Kluczowe cechy sieci zkSync:

Prawie pełna kompatybilność z EVM, umożliwiająca uruchamianie inteligentnych kontraktów i dApps z Ethereum bez modyfikacji lub przy minimalnych modyfikacjach kodu.

Niski koszt transakcji. Ze względu na minimalną ilość danych przesyłanych do głównego blockchaina oraz stosowanie rollupów, opłata za gas w zkSync jest dziesięciokrotnie niższa niż w Ethereum.

Nie ma potrzeby przechowywania ETH. zkSync umożliwia uiszczanie opłat w tokenie, którym dokonujesz transakcji, czyli nie musisz przechowywać ETH w sieci L2, aby płacić za gas.

Aby lepiej zrozumieć, jak działa zkSync i jak działa ogólnie, poniżej przeanalizujemy niektóre techniczne aspekty sieci. Na razie dodajmy, że Vitalik Buterin uważa technologię zkRollups za najbardziej obiecujące rozwiązanie do skalowania Ethereum, a zkSync jest jednym z pierwszych projektów implementujących tę technologię.

Comments (No)

Leave a Reply