Polkadot uruchamia testnet do implemantacji shardingu

W ramach projektu Polkadot (DOT) uruchomiono sieć testową w celu oceny planowanej implementacji shardingu w oparciu o parachain’y.

Kluczowym elementem, który oddziela shardy od wielu niezależnych blockchainów, jest komunikacja. Shardy muszą mieć możliwość komunikowania się ze swoimi peer’ami, aby umożliwić transfery krzyżowo-shardowe.

Nowa sieć testowa, zwana Rococo, została zaprojektowana specjalnie do testowania protokołów komunikacyjnych między shardami firmy Polkadot.

Na starcie dostępne będą trzy oddzielne parachain’y zwane tick, trick i track. Deweloperzy będą mogli także dodawać swoje własne parachain’y. Sieć jest oparta na algorytmie Proof-of-Authority, który jest mechanizmem konsensusu opartym na tożsamości jako stawce.

Na razie Rococo obsługuje HMP (Horizontal Message Passing) – sposób przesyłania wiadomości, a tym samym tokenów między parachain’ami, poprzez przejście przez Relay Chain. Jest to podobny mechanizm jak w Beacon Chain Ethereum.

Ostatecznym celem firmy Polkadot jest wdrożenie Cross-Chain Message Passing, co pozwoliłoby uniknąć używania łańcucha Relay Chain do przekazywania wiadomości, a tym samym umożliwić szybszą i bardziej bezpośrednią komunikację.

Rococo testnet jest ważnym elementem w całkowitym wdrożeniu shardingu w Polkadot. System nie jest jeszcze w pełni stabilny i zostanie później zaktualizowany o nowy kod, aby stopniowo przygotować się do wydania w sieci głównej.

Architektura firmy Polkadot opiera się na koncepcji parachain’ów, które są niezależnymi, ale komunikującymi się wzajemnie łańcuchami bloków. Parachain’y same w sobie działają jako podłoże które jest szkieletem do budowy łańcucha blokowego, który zapewnia podstawę oprogramowania dla parachain’ów. Blockchainy oparte na podłożu mogą być również używane w trybie samodzielnym, a platforma zwana jako Cumulus bardzo ułatwia ich integrację z Polkadot.

Jak dotąd wiele projektów opiera się na substratach w ramach przygotowań do ostatecznego uruchomienia sieci.

zródło :Cointelegraph

Comments (No)

Leave a Reply