Podaż BTC w obiegu – ile będzie bitcoinów?

Bitcoin ma ograniczoną podaż – łącznie można wyprodukować nie więcej niż 21 000 000 BTC. System ten zapewnia deflacyjny charakter kryptowaluty. Innymi słowy, w przeciwieństwie do monet o nieograniczonej podaży, bitcoin jest bardziej wartościowy i ma większy potencjał wzrostu. Liczba monet do wydobycia ciągle się bowiem zmniejsza. Przyjrzyjmy się tematowi podaży BTC dogłębniej.

Ile bitcoinów wydobyto do tej pory na świecie?

Obecna podaż bitcoina wynosi ponad 19,2 mln. Śledzenie tego, ile bitcoinów zostało wydodyte jest możliwe za pomocą różnych platform (np. CoinGecko, Coinmarketcap) i eksploratorów blockchain.

Jednak w przypadku Bitcoina to, ile monet jest w obiegu, oznacza również stopniowe spowolnienie wzrostu. Mniej więcej co 4 lata następuje zmniejszenie nagrody górników o połowę. Kiedy bitcoin wystartował górnik za znaleziony blok otrzymywał 50 BTC. Po 4 latach było to już „tylko” 25 BTC, potem 12,5, ale teraz, w chwili pisania tego tekstu, górnicy dostają jedynie 6,25 BTC za blok.

Emisja jest więc nierównomierna, a wydobycie spowalnia. Bitcoin jest porównywany do złota nie bez powodu; w tym sensie, że jest do niego bardzo podobny.

Całkowita podaż bitcoina

Deficyt bitcoinów (21 mln) jest nawet większy niż złota – choć złoto jest trudne do wydobycia, ciągle odkrywane są nowe złoża i nie wiadomo, ile ich jeszcze zostało.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie każdy wydobywany do tej pory bitcoin znajduje się w obiegu. Jednym z głównych powodów są niuanse związane z przechowywaniem BTC.

Właściciele muszą chronić swoje monety za pomocą portfeli i haseł, a jeśli stracą do nich dostęp i zapomną frazy seed, nie ma możliwości odzyskania dostępu do środków.
Bitcoiny są również trwale niedostępne, jeśli właściciel umrze, nie dając komuś dostępu do frazy seed i kluczy prywatnych.
Tego typu błędów, które mogą spowodować utratę Bitcoina jest znacznie więcej.
Według badań New York Timesa, prawie 20% wszystkich BTC znajduje się w niedostępnych portfelach, co wpływa na podaż w obiegu.

Osiągnięcie sumy 21 000 000 bitcoinów jest teoretycznie niemożliwe. Po pierwsze, z powodu niedostępnych monet w portfelach. A po drugie, ze względu na zaokrąglenia. Ze względu na cechy zaokrąglenia i możliwość podziału na satoshi (sto milionowych części), eksperci sugerują, że emisja byłaby ograniczona do 20 999 999 BTC.

Ile BTC jest wydobywanych dziennie?

Górnicy wydobywają około 900 BTC dziennie. Jest to bardzo łatwe do obliczenia:

  • Nowy blok w blockchainie jest wydobywany mniej więcej co 10 minut.
  • Oznacza to, że dziennie powstają 144 nowe bloki.
  • Nagroda za jeden blok wynosi 6,25 BTC.
  • Pomnóż 6,25 przez 144 i otrzymasz dokładnie 900.

Oczywiście rozpatrujemy tu sytuację idealną. W rzeczywistości wszystko może się nieco różnić. Ale sieć jest tak zaprogramowana, że dąży właśnie do takich wartości. Jeśli przy przeliczaniu trudności co dwa tygodnie okaże się, że bloki są wydobywane szybciej niż 10 minut, to trudność wydobycia koryguje się w górę. A jeśli odwrotnie, to w dół. Liczba wydobytych dziś bitcoinów to liczba osiągnięta w ciągu 13 lat istnienia bitcoina na tej podstawie.

Kiedy zostanie wydobyty ostatni bitcoin

Biorąc pod uwagę, że liczba nowych BTC na blok zmniejsza się o połowę co cztery lata, oczekuje się, że ostatni Bitcoin zostanie wygenerowany w 2140 roku.

Po osiągnięciu maksymalnej liczby, nie będą już emitowane nowe monety. Ale transakcje nadal będą przetwarzane i agregowane w bloki, a górnicy nadal będą nagradzani, tyle że nie nowymi monetami, a wyłącznie opłatami transakcyjnymi.

Jeśli do 2140 roku BTC będzie głównie środkiem do oszczędzania, tak jak teraz, a nie środkiem do codziennych zakupów, to wszystko pójdzie dobrze i górnicy nadal będą zarabiać. Ale istnieje bardziej niebezpieczny scenariusz. Jeśli wydobycie bitcoinów przestanie być wiarygodnym źródłem zysku. Wtedy może się zrobić nieprzyjemnie:

  • Górnicy będą się zmawiać i tworzyć kartele, aby kontrolować zasoby i żądać wyższych opłat za transakcje.
  • Rozpocznie się „Samolubne wydobywanie”. Uczestnicy zmówią się, aby ukryć nowe, autentyczne bloki i zamiast tego wypuścić je jako zagubione bloki nie zatwierdzone przez sieć. Spowoduje to spowolnienie czasu przetwarzania bloków i zwiększenie prowizji.

Tak więc osiągnięcie limitu emisji będzie miało niewątpliwie ogromny wpływ na górników bitcoina, ale jaki on będzie (negatywny czy neutralny) trudno z góry powiedzieć.

Zaginione monety

Do 2022 roku bezpowrotnie stracono 4 miliony BTC (mniej więcej 68 miliardów dolarów przy obecnych kursach walut). Ta ogromna kwota ilustruje, jak mało wiarygodna może być inwestycja, jeśli nie rozumie się podstawowych zasad przechowywania kryptowalut.

Kiedy bitcoiny zostają utracone, nie są już dostępne na rynku, co zmniejsza podaż, a tym samym zwiększa cenę. Może się to wydawać korzystnym scenariuszem dla inwestorów, ale w rzeczywistości ma negatywny wpływ na dynamikę rynku. Gdy ceny są sztucznie zawyżane, prowadzi to do manipulacji, co z kolei skutkuje nagłym spadkiem cen.

Główne przyczyny utraty monet:

  • Utrata klucza prywatnego lub frazy seed, która może posłużyć do odzyskania dostępu po np. skasowaniu portfela, zakupie nowego telefonu, reinstalacji systemu operacyjnego itp.
  • Kradzież. Jeśli oszuści skradli kryptowalutę, nie można jej odzyskać. Transakcje w blockchainie są nieodwracalne, a śledzenie ich jest trudne, ponieważ hakerzy używają specjalnych kryptowalut.
  • Upadłość giełdy kryptowalutowej. W takim przypadku wszyscy użytkownicy zazwyczaj tracą dostęp do swoich środków.

Aby zapobiec takim sytuacjom, przechowuj bitcoiny w bezpiecznym portfelu sprzętowym, używaj silnych haseł, włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie tam, gdzie to możliwe. Unikaj korzystania z publicznego Wi-Fi, gdy masz do czynienia z kryptowalutami. Nie trzymaj wszystkich swoich BTC w jednym miejscu. Lepiej rozłożyć je na różne portfele i giełdy. Zainstaluj wszystkie aktualizacje portfela, ponieważ poprawiają one bezpieczeństwo.

Niektórzy eksperci zwracają uwagę, że znaczna część utraconych BTC wcale nie jest tracona, ale przechowywana jako długoterminowa inwestycja przez pierwszych użytkowników. To może być prawda, ponieważ wcześni właściciele BTC byli bardziej obeznani technicznie i wiedzieli, jak prawidłowo przechowywać swoje monety. Jednocześnie istnieje możliwość, że część z nich już nie żyje i nikomu nie zostawiła swoich kluczy. A część z nich po prostu zapomniała o swoich Bitcoinach.

Comments (No)

Leave a Reply