Po ponad roku Facebook znosi zakaz promowania krypto | Dobra zmiana?

Potentat mediów społecznościowych postanowił znieść swoje ograniczenia dotyczące krypto. Portal nie będzie wymagał już wcześniejszego zatwierdzania reklam związanych z technologią blockchain, newsami z branży czy fiszkami edukacyjnymi i wydarzeniami.

Dwie strony medalu

Wiadomość ogłoszona przez włodarzy Facebooka może wywołać uśmiech na twarzach społeczności kryptograficznej. Działania takie mogą bowiem być niejako dodatkową promocją krytpo, jednocześnie pomagając zrozumieć ideę większej rzeszy ludzi. Z drugiej jednak strony, ruch taki może stanowić spore zagrożenie dla portali traktujących o krypto, które mogą zostać wypchnięte z rynku przez giganta społecznościowego.

Skąd ta zmiana?

W styczniu ubiegłego roku najpopularniejszy portal społecznościowy ogłosił całkowity zakaz promowania produktów oraz usług związanych bezpośrednio z kryptowalutami. Kilka miesięcy później, w czerwcu, firma postanowiła udoskonalić swoją politykę kryptograficzną. Wówczas Facebook zgodził się na reklamy traktujące bezpośrednio o krypto, jednak reklamy te musiały zostać wstępnie zaakceptowane przez portal.

Od tamtej pory Facebook zarzeka się, że śledził głosy społeczności w tej sprawie i dołożył wszelkich starań by najnowsza aktualizacja polityki kryptograficznej była nie tylko skuteczna ale i korzystna dla obu stron. Nowa aktualizacja zacznie obowiązywać od 5 czerwca.

Jest to niewątpliwie duża zmiana podejścia do tematu krytpo w porównaniu do ubiegłego roku. Nowa polityka dotycząca krypto nie będzie dotyczyć reklam konkretnych walut. Nadal będzie zakazane promowanie ICO. Wszystko po to, by użytkownik portalu nie został ofiarą niejasnych kampanii reklamowych. Dlatego dla promowania konkretnych kryptowalut, giełd czy kopalni, wciąż będzie trzeba spełnić kilka warunków (licencja, obecność na giełdzie itd.).

Jednak Facebook może tym samym ugrać również coś dla siebie. Firma kumuluje aktualnie środki pieniężne na własne cele dotyczące technologii blockchain. Portal rzekomo jest w trakcie tworzenia własnego stablecoina, którego wykorzystać będzie można nie tylko na FB, ale także na WhatsApp.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.