Pierwsze kary dla walidatorów w Ethereum 2.0

Łamiesz regulamin? Zostaniesz surowo ukarany.

Faza 0 aktualizacji Ethereum 2.0 została uruchomiona dwa tygodnie temu. Badacz ConsenSys Ben Edgington powiedział, że były to „cudowne, nudne dni”, ponieważ system był w pełni funkcjonalny i nie powodował nieoczekiwanych błędów, których obawiali się członkowie społeczności.

Jednak niektóre walidatory zostały już obcięte, to znaczy ukarano ich grzywną za rzekomo złośliwe działania w stosunku do innych uczestników sieci. Edgington podaje pięć przykładów takich kar:

  • Pierwszy walidator zaproponował sprzeczne bloki, przez co przez pewien czas powodował w systemie niepewność, który blok jest uważany za poprawny. Stało się tak, ponieważ walidator używał dwóch stacji do uruchamiania węzłów z tym samym kluczem.
  • Następnie usunięto jednocześnie 10 walidatorów, z których wszystkie należały do ​​serwisu Stkr ze start-upu Ankr i dostarczyły sprzeczne potwierdzenia. Jak wyjaśnił Ankr, problem był spowodowany ich własnym mechanizmem przeciw cięciu. Mechanizm ten przeprowadził restart węzła biorącego udział w głosowaniu, czego regulamin zabrania. Edgington zauważa, że ​​klienci od samego początku mają wbudowaną ochronę przed takimi działaniami, więc nie jest do końca jasne, co mogło pójść nie tak lub co zostało wyłączone w Ankr.
  • W trzecim przypadku inny walidator ponownie zasugerował dwa kolidujące bloki na tej samej wysokości. Edgington przyznaje, że ten walidator wykorzystywał wiele węzłów, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie niewymienialnych tokenów (NFT) używanych do nagradzania wczesnych uczestników obstawiania Ethereum 2.0 w ramach programu Proof of Attendance Protocol (POAP).
  • W czwartym przypadku sam walidator powiedział, że użył dwóch węzłów: jednego w domu, drugiego w pracy. Kiedy nadeszła jego kolej, aby zaproponować blokadę, system ukarał go grzywną za złamanie zasad.
  • W piątym przykładzie walidator dostarczył dwa potwierdzenia dla tego samego docelowego punktu kontrolnego. Nie podano przyczyn zdarzenia.
  • Jak zauważa Edgington, w co najmniej trzech przypadkach, a być może we wszystkich, cięcie jest wynikiem zabronionych praktyk, o których wielokrotnie ostrzegano użytkowników. Badacz uważa, że ​​w obawie przed karą grzywny za bezczynność, stakery zaczynają nadmiernie komplikować swoje konfiguracje, co tylko pogarsza sytuację.

„To złudzenie! Proszę nie rób tego. Krótki przestój (dzień lub dwa) będzie miał niewielki wpływ na ogólną nagrodę w dłuższej perspektywie. Jak mówi Vitalik: „Nie próbuj zbyt mocno”.

Edgington stwierdza również, że wysokość kary w pierwszych etapach jest niewielka – 0,25 ETH z depozytu 32 ETH. Jednak głównym problemem jest to, że depozyty takich stakerów tracą aktywność i pozostają zablokowane w systemie do momentu aktywacji transferów.

Ogólnie rzecz biorąc, Edgington ocenia współczynnik udziału walidatora jako „bardzo zdrowy” na poziomie 99%. Do tej pory ponad 1,4 miliona ETH zostało zdeponowanych w Ethereum 2.0, aktywowano 31 000 walidatorów, a kolejne 13 000 czeka w kolejce.

Comments (No)

Leave a Reply