Pierwsza na świecie giełda kryptowalut zgodna z zasadami szariatu

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich uruchomiono pierwszą na świecie giełdę kryptowalut, która działa zgodnie z zasadami szariatu. Giełda FICE opiera się wyłącznie na wykazie projektów uznanych za halal.

Twórcy z ADAB Solutions twierdzą, że ich startup ma na celu stworzenie globalnej infrastruktury kryptograficznej dla muzułmanów. Wymiana będzie podlegać nadzorowi Szariatu Rady Konsultacyjnej (SAB) i tylko te tokeny, które odpowiadają islamskim wartościom moralnym będą mogły być przedmiotem handlu na platformie.

ADAB Solutions rozwija FICE – pierwszą islamską giełdę kryptograficzną, opartą na normach szariatu. Przewidywany wolumen codziennych transakcji na pierwszej islamskiej giełdzie krypto wynosi 140 milionów USD. W rezultacie wdrożenie projektu ADAB Solutions stworzy globalną infrastrukturę, która działa na zasadach islamskiego finansowania, oraz społeczność, która reguluje rozwój islamskiej kryptoekonomii „- czytamy na oficjalnej stronie internetowej.

Projekty związane z hazardem, lichwą, piramidami finansowymi, „niemoralnymi usługami”, produkcją napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych zostaną odrzucone przez FICE. Poza tym przedstawiciele firmy obiecali przekazać 5% kwartalnego dochodu na cele charytatywne.

We wrześniu start-up uruchomi ICO i wyda swój własny token platformy ADAB, zaprojektowany tak, aby uzyskać dostęp do różnych funkcji prowizji od transakcji wymiany i płatności.

W kwietniu założyciel startupu Blossom Finance Matthew J. Martin i szef ds. zgodności z szariatem Mufti Muhammad Abu Bakar opublikowali opracowanie na temat problemu halala bitcoin i innych cyfrowych walut. Warto zauważyć, że badania traktują ICO jako „wysoce niepewne i niewskazane” dla muzułmanów, ponieważ szariat kładzie nacisk na zachowanie bogactwa i niepożądanych inwestycji związanych z wysokim ryzykiem.