Peter Schiff oskarża Michaela Saylora o „pompowanie” bitcoina

Zwolennik złota Peter Schiff skrytykował byłego prezesa MicroStrategy Michaela Saylora i telewizję CNBC za promowanie bitcoina, oskarżając ich o rozpieszczanie pierwotnej kryptowaluty.

Inwestor przypomniał, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ukarała niedawno grzywną modelkę Kim Kardashian za nielegalne promowanie altcoina EthereumMax (EMAX).

Zdaniem Schiffa regulator powinien przyjrzeć się wielu różnym influencerom.

SEC ukarał Kardashian 1,2 mln dolarów za pompowanie kryptowalut. A co z rzeczywistymi „pompami”? Saylor zyskał dużo więcej na pompowaniu kryptowalut niż Kim. Albo CNBC, które dostało miliony na reklamę kryptowalut? A potem non stop pompowało bitcoina, dając przedstawicielom branży czas antenowy.

Odpowiedź Saylora

Saylor odpowiedział, że bitcoin jest towarem, a nie papierem wartościowym, a jego reklama jest tak samo legalna jak promowanie „stali, aluminium, betonu, szkła czy granitu”.

Sieć BTC jest otwartym protokołem, który oferuje korzyści użytkowe podobne do autostrad, kolei, radia, telefonu, telewizji, internetu czy języka angielskiego.

Jego zdanie powtórzył współzałożyciel i dyrektor generalny Blockstream Adam Back. Zauważył, że token promowany przez Kardashian został uznany przez regulatora za papier wartościowy w ramach testu Howeya.

Bitcoin jest jak cyfrowe złoto, a nie papier wartościowy. Saylor może mówić o tym w ten sam sposób, w jaki mówi się o fizycznym złocie przez dekady.

Czy bitcoin to towar?

Schiff zakwestionował, czy regulatorzy prawidłowo sklasyfikowali pierwotną kryptowalutę. Według niego Bitcoin „nie ma ani jednej cechy prawdziwego towaru”.

Już pod koniec dyskusji inwestor ponownie skrytykował BTC:

Rynki zaczynają kształtować ceny pod punkt odwrócenia Fed, a bitcoin nie może nawet utrzymać się powyżej 20 tys. dolarów. Dla porównania złoto rośnie o 6%, srebro o 15%, a VanEck Junior Gold Miners ETF o 24%. Bitcoin jest już wszystkim. Nie jest to zabezpieczenie przed inflacją i nie wzrośnie, gdy Fed zakończy podwyżki stóp.

Przypomnijmy, że w sierpniu inwestor powiedział, że pierwotna kryptowaluta prawdopodobnie spadnie do około 10 000 USD, powtarzając swoją majową prognozę.

Comments (No)

Leave a Reply