Parlament Europejski zamierza rozszerzyć regulacje dotyczące kryptowalut

Piąta dyrektywa UE w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLD5) nie spełnia już nowych, bardziej rygorystycznych norm FATF.

W celu zharmonizowania swojego podejścia z międzynarodowymi regulacjami, Parlament Europejski zaleca rozszerzenie koncepcji kryptowalut i listy powiązanych spółek regulowanych w UE.

Grupa ekspertów, która przedstawiła raport, zauważa znaczny wzrost platform opartych na tokenach i sugeruje w tym względzie wprowadzenie „prywatnych tokenów” jako podkategorii kryptowalut.

Dokument mówi również, że obecne przepisy nie obejmują niektórych uczestników branży kryptowalut, w tym giełd, które nie obsługują walut fiducjarnych. Takie przedsiębiorstwa, jak twierdzą autorzy raportu, muszą również spełniać wymogi AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy).

Ponadto dokument zwraca uwagę na osoby zaangażowane w wydobywanie kryptowalut.

Istnieją monety, których wydobycie niekoniecznie wymaga dużych farm serwerów z wysokimi kosztami energii. Takie monety można wydobywać na kilku instalacjach sprzętowych w domu, a same instalacje mogą należeć do każdego, w tym przestępców ”- czytamy w raporcie.

Jego autorzy podkreślają, że nowe monety są z definicji „czyste”, a jeśli ktoś, na przykład bank, jest gotowy na ich konwersję do waluty fiat lub innego aktywa kryptowalutowego, otrzymane środki również będą czyste.

Aby rozwiązać ten problem, pierwszym krokiem regulacyjnym może być określenie zastosowanych metod, a w przyszłości przyjęcie odpowiednich środków zaradczych. Jednocześnie proponuje się zwolnienie twórców monet i dostawców portfeli niebędących depozytariuszami, ponieważ zapewniają one jedynie infrastrukturę technologiczną.

https://bitcoinpl.org/wp-content/uploads/2020/04/crypto-assets-EUPAR.pdf

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.