Paradigm bardzo żałuje inwestycji w FTX

Paradigm „bardzo żałuje” zainwestowania w giełdę kryptowalut FTX. Tak stwierdził współzałożyciel firmy inwestycyjnej i partner zarządzający – Matt Huang.

Jesteśmy zszokowani rewelacjami na temat FTX, Alameda i SBF [Sam Bankman-Frieda]. Fakty wciąż wychodzą na jaw i trzeba wyciągnąć wiele wniosków. Głęboko żałujemy, że zainwestowaliśmy w założyciela i firmę, która ostatecznie nie spełniła wartości kryptowalutowych i spowodowała ogromne szkody w ekosystemie.

Powiedział, że inwestycja w platformę była „małym ułamkiem całkowitych aktywów Paradigm” i została teraz „spisana do zera”. Huang podkreślił

Nigdy nie handlowaliśmy na FTX i nie mamy żadnych aktywów na tej giełdzie. Nigdy nie inwestowaliśmy w powiązane tokeny takie jak FTT, SRM, MAPS czy OXY.

Dodał, że upadek firmy sprawił, iż niektórzy zaczęli kwestionować wartość kryptowalut. Współzałożyciel Paradigm widzi jednak problem w samej giełdzie Bankmana-Frieda. Jego zdaniem to jest właśnie to, co zdecentralizowane finanse „mogą rozwiązać poprzez zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa”.

Kryzysy takie jak ten pomagają wyjaśnić prawdziwe zalety tego, do czego wszyscy dążymy.

900 mln dolarów inwestycji

W 2021 roku Paradigm zainwestował w FTX w ramach rekordowej w branży rundy finansowania Series B o wartości 900 mln dolarów.

W styczniu 2022 roku wsparł on amerykańskie ramię giełdy – podmiot pozyskał 400 mln USD przy wycenie 8 mld USD – natomiast FTX ogłosił, że pozyskał podobną kwotę od inwestorów, wśród których znalazł się Paradigm. Jego wycena wzrosła do 32 mld dolarów.

Wcześniej Sequoia Capital uznała również straty na swojej inwestycji w FTX. Firma venture capital szacuje, że przekroczyły one 213 mln dolarów.

Według Crypto Fund Research, straty funduszy kryptowalutowych z powodu bankructwa giełdy mogą wynieść nawet 5 miliardów dolarów. Kryzys dotknął 25-40% branżowych podmiotów inwestycyjnych, które zainwestowały w platformę lub jej utility-token FTT – twierdzą eksperci.

Przypomnijmy, że 11 listopada FTX Group złożyła wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. Bankman-Fried zrezygnował z funkcji prezesa zarządu.

Według dokumentów skierowanych do sądu, operator giełdy bitcoinów ma ponad milion wierzycieli. Bloomberg uznał za mało prawdopodobne, że klienci otrzymają z powrotem swoje środki.

CEO Binance Changpeng Zhao porównał obecną sytuację w branży do kryzysu finansowego z 2008 roku. Jego zdaniem w najbliższym czasie mogą upaść kolejne firmy.

Comments (No)

Leave a Reply