Oszustwo, wielkie kłamstwa i Tether?

USDT pozostaje największym stablecoinem na rynku kryptowalut. Od początku roku kapitalizacja Tether wzrosła o 70% i siedem razy w ciągu roku.

Jednak stablecoin jest często krytykowany za jego nieprzejrzystość, brak audytu dostarczania tokenów i manipulowanie kursem bitcoinów.

Co kryje się za emisją Tether?

Zgodnie z zasadami emisji USDT, jego stawka powinna zawsze wynosić w przybliżeniu 1 dolara. Oznacza to, że wzrost kapitalizacji z 4,6 mld USD do 33,1 mld USD w ciągu roku był spowodowany wyłącznie rosnącą emisją Tether.

Istnieją dwie teorie wyjaśniające, dlaczego rozpoczął się gwałtowny wzrost emisji. Pierwsza to teoria popytu. Jego znaczenie polega na tym, że stablecoin jest emitowany w odpowiedzi na wzrost zainteresowania inwestorów w związku z podekscytowaniem na rynku kryptowalut. Druga to teoria podaży. Sugeruje to, że emitent Tether może wyemitować niezabezpieczony USDT, który stymuluje wzrost kursu bitcoina i pozwala na nim zarabiać.

Nikt nie wie na pewno, czy popyt na Tether jest tak wysoki. Wśród uczestników rynku pojawiła się hipoteza, że ​​popyt pochodzi z chińskiego rynku pozagiełdowego. Podczas gdy wymiana BTC na fiat za pośrednictwem cyfrowych giełd aktywów jest zabroniona, lokalni inwestorzy są zmuszeni do korzystania ze stablecoin.

W maju 2020 roku Coinmetrics opublikowało badania potwierdzające ten pomysł. Autorzy doszli do wniosku, że obrót parą USDT-ETH odbywa się głównie w trakcie pracy na giełdach azjatyckich i europejskich, a wzrost aktywności następuje pod koniec tej pierwszej.

Nie można z całą pewnością powiedzieć, która z dwóch teorii jest poprawna. Dylemat może zostać rozwiązany przez audyt Tether, który potwierdzi lub zaprzeczy zabezpieczenie każdego wyemitowanego stablecoina. To pośrednio uzasadniałoby popyt na USDT. Na oficjalnej stronie firmy znajduje się sekcja „przejrzystość działań”. Link do zbadanego sprawozdania w tej sekcji prowadzi do dokumentu z czerwca 2018 r. Ponadto w raporcie jest mowa o skontrolowanej kwocie 2,5 miliarda dolarów, podczas gdy całkowita podaż Tether przekroczyła już 33 miliardy dolarów.

Ostatnie dwa lata były rekordowe pod względem wyemitowanych stablecoinów. W tym samym czasie nowojorska prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie Tether i giełdy kryptowalut Bitfinex. Obie firmy należą do tego samego holdingu – iFinex. Prokuratura Generalna stwierdziła, że ​​Tether nie jest zabezpieczony wyłącznie dolarami, a sam emitent ukrywa przed inwestorami realne ryzyko. Za naruszenia w ujawnieniu Bitfinex i Tether muszą zapłacić stanowi 18,5 miliona dolarów i zaprzestać działalności w Nowym Jorku. Bitfinex zgodził się zapłacić grzywnę, ale zaprzeczył zarzutom jakiegokolwiek wykroczenia z ich strony i ze strony Tether.

Nie będzie rynku kryptowalut bez Tether

Kapitalizacja Tether to tylko 2% całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut. Może to stwarzać fałszywe wrażenie, że stablecoin odgrywa niewielką rolę w świecie kryptowalut. Jednak USDT stanowi 73% całkowitego dziennego wolumenu obrotu, według CoinMarketCap od 17 lutego.

Tether jest aktywnie wykorzystywany przez inwestorów do handlu – w rzeczywistości działa jako pośrednik między aktywami fiducjarnymi a cyfrowymi. W styczniu para BTC / USDT stanowiła 60% całkowitego wolumenu, podczas gdy pary BTC z walutami fiducjarnymi stanowiły tylko 40%. Jeśli zaufanie do stablecoina spadnie, rynek będzie potrzebował czasu na dostosowanie się i znalezienie zamiennika dla Tether.

Inwestorzy używają również innych stablecoinów – na przykład USDC. Wydawany jest przez konsorcjum CENTER, którego właścicielem jest giełda kryptowalut Coinbase oraz firma blockchain Circle. USD Coin stosuje to samo podejście co Tether – waha się wokół 1 USD, a każdy USDC jest zabezpieczony jednym dolarem. Jednocześnie jego kapitalizacja wynosi zaledwie 8,6 miliarda dolarów (Tether ma 33 miliardy dolarów) i jest to drugi stablecoin pod względem kapitalizacji.

USDC i inne stablecoiny nie są tak popularne wśród użytkowników i stanowią mniej niż 5% dziennego wolumenu obrotu, a ich emisje są znacznie skromniejsze.

Jednocześnie audyt USDC nie budzi wątpliwości. Na stronie CENTRUM można znaleźć odpowiednie dokumenty potwierdzające zgodność między liczbą tokenów w obiegu a dolarami na rachunkach firmy. Według strony CENTER większość głównych giełd oferuje transakcje USDC, w tym Binance, Bitfinex, Coinbase, Kraken, OKEx, Poloniex. Inwestorzy nie mają problemów z dostępem do tokena, więc nie może to wyjaśniać niepopularności monety USD.

USD Coin może zdetronizowac USDT. Tempo wzrostu emisji USD Coin przekracza ten sam wskaźnik dla Tether, kapitalizacja rynkowa USDС wzrosła w ciągu roku 17 razy, a kapitalizacja USDT – tylko 7 razy. Z drugiej strony, podczas gdy dzienny wolumen obrotu w przypadku Tether jest kilkakrotnie wyższy niż w przypadku monety USD: 52 razy od 24 lutego.

Czy Tether manipuluje kursem bitcoinów?

Tether był wielokrotnie oskarżany o manipulowanie kursem największej waluty cyfrowej, ponieważ BTC często rośnie natychmiast po emisji nowych stablecoinów.

Znani amerykańscy eksperci w dziedzinie kryminalistyki finansowej John Griffin i Amin Shams przeanalizowali wpływ emisji Tether na kurs bitcoina podczas boomu w 2017 roku. Autorzy doszli do wniosku, że jeden z głównych graczy na Bitfinex kupił bitcoiny natychmiast po kolejnym wydaniu USDT. Pod względem czasu emisje miały miejsce po załamaniach na rynku i doprowadziły do ​​wzrostu kursu BTC.

Z naszych ustaleń wynika, że ​​na cenę bitcoina miały wpływ nie tysiące inwestorów, ale tylko jeden główny gracz. Za kilka lat ludzie będą zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że inwestorzy przekazali miliardy tym, których nie znali i którzy pracowali bez odpowiedniego nadzoru ”- mówią naukowcy.

Inne badanie potwierdza teorię: prawie 50% wzrostu ceny bitcoina nastąpiło w ciągu dwóch godzin po kolejnym otrzymaniu Tethera na portfel Bitfinex – łącznie 91 transz, między marcem 2017 a styczniem 2018. Tether zaprzeczyl oskarżeniom.

W innym badaniu autorzy wręcz przeciwnie, nie znaleźli dowodów na wpływ wolumenów rozmieszczenia Tether na wzrost cen kryptowalut. Uważają, że emisja zależy od odchylenia kursu USDT od ustalonej wartości 1 USD i uważają Tether za defensywny atut w gospodarce cyfrowej.

W rzeczywistości wzrostowi największej kryptowaluty zwykle towarzyszy wzrost emisji Tether. Jednak sam fakt jednoczesnego ruchu nie oznacza, że ​​zdarzenia te są ze sobą powiązane.

Czy Tether to oszustwo i piramida?

Tether nie przeprowadza regularnych audytów publicznych, więc jego działania są niejasne. Nikt nie wie na pewno, ile dolarów jest na kontach firmy.

Tether utrzymuje swoje rezerwy w Deltec Bank, który działa na Bahamach. W grudniu 2020 r. Jeden z uczestników rynku zwrócił uwagę, że Bank Centralny Bahamów nie odnotował w całym systemie finansowym takiego wzrostu depozytów walutowych, który odpowiadałby emisji Tether. Od stycznia do września 2020 r. wolumen depozytów wzrósł o 643 mln USD, a kapitalizacja Tether w tym samym okresie wzrosła o prawie 11,5 mld USD.

Ponadto uczestnicy rynku mają pytania dotyczące oświadczenia najwyższego kierownictwa Tether na temat jego regulacji przez FinCEN, Agencję ds. Zwalczania Przestępstw Finansowych Departamentu Skarbu USA. W rzeczywistości firma jest zarejestrowana tylko w FinCEN. W dokumencie potwierdzającym rejestrację znajduje się zastrzeżenie, że nie jest to gwarancja legalności ani aprobaty dla działań Tether.

Emisje Tether stale rosną, ale realne zapotrzebowanie na kryptowaluty jest trudne do zweryfikowania, szczególnie w przypadku braku audytu. Można przypuszczać, że rynek azjatycki zwiększył popyt na stablecoiny, ale nie jest jasne, o ile.

Wraz ze wzrostem kursu bitcoin rośnie emisja Tether – to fakt statystyczny. Ale jaka jest pierwotna przyczyna tego zjawiska, nie wiadomo. Różne badania dają przeciwne wyniki. Niektórzy twierdzą, że emisja Tether stymuluje wzrost kursu bitcoin, podczas gdy inni wręcz przeciwnie, nie znajdują dowodów na takie powiązanie.

Jak zawsze w życiu… jest kilka za i kilka przeciw by zaufać Tetherowi. Wzrost depozytów nierezydentów we wszystkich bankach na Bahamach, do których należy Deltec, za trzy kwartały 2020 r. jest 18 razy mniejszy niż wzrost kapitalizacji Tether. Najwyższe kierownictwo firmy wprowadza w błąd swoimi oświadczeniami na temat regulacji Tether przez FinCEN, a firma nie jest audytowana. Od Was zalezy czy bedziecie używac Tether.

Comments (No)

Leave a Reply