Ostateczne głosowanie nad unijnym rozporządzeniem dotyczącym kryptowalut odłożone do kwietnia

Parlament Europejski przełożył ostateczne głosowanie w sprawie kompleksowej regulacji rynków kryptowalut (MiCA) na kwiecień. Informację o tym podał portal The Block.

Opóźnienie jest „techniczne” i prawdopodobnie spowodowane problemami z tłumaczeniem prawie 400-stronicowego pliku na 24 oficjalne języki UE, poinformował Parlament Europejski w publikacji.

Głosowanie nad regulaminem przelewów zostanie przełożone na tę samą kwietniową sesję.

Sesja plenarna dotycząca MiCA była już dwukrotnie przekładana – z powodu tych samych problemów z tłumaczeniem.

Odłożenie ostatecznego głosowania opóźni opracowanie standardów technicznych w celu wdrożenia rozporządzenia przez europejskie organy nadzoru finansowego. Średnio może to zająć od 12 do 18 miesięcy od formalnego zatwierdzenia.

Co to jest MiCA?

MiCA obejmuje zasady, które mają zastosowanie do emitentów niezabezpieczonych kryptowalut, emitentów stablecoinów, platform handlowych i depozytowych.

Dostawcy kryptowalut będą musieli przestrzegać ścisłych wymogów mających na celu ochronę konsumentów, natomiast platformy handlowe będą zobowiązane do przedstawienia białej księgi.

Dla przypomnienia, na początku lipca 2022 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej uzgodniły wstępną wersję MiCA. Projekt ustawy nie dotyczył NFT, ale odpowiednie przepisy mogłyby zostać wprowadzone w późniejszym terminie.

We wrześniu przedstawiciele Niemiec, Włoch i Holandii nalegali na utrzymanie limitu 200 mln euro dziennie na transakcje stablecoinów zabezpieczonych czymś innym niż euro.

Comments (No)

Leave a Reply