Opóźniony lot? Zarobisz Bitcoina

Bułgarska firma technologiczna Colibra wypłaci BTC podróżnikom i urlopowiczom, którzy zostaną na lodzie przez linię lotniczą np. przez opóźniony lot. Jednakże, tak jak w przypadku wszystkich tego typu ubezpieczeń, obowiązują pewne zasady i warunki.

Colibra oferuje swoje usługi płatnicze już od zeszłego roku, jednak w tym tygodniu dodała opcję wypłaty BTC. Firma pomaga podróżnikom w otrzymaniu odszkodowania za opóźnione loty.

Odszkodowanie za opóźniony lot w BTC

Colibra jest społecznością podróżnych, którzy podzielają swoje prawo do otrzymania odszkodowania za 3+ godzinne opóźnienia lotów (zgodnie z EU261). Jak wynika z bloga, różnica jest taka, że firma oferuje ubezpieczenie od opóźnionych lotów, których nie zrekompensuje żadna linia lotnicza (od 1 do 3 godzin opóźnienia).

Miroslav Zaporozhanov, współzałożyciel Colibry, wyjaśnił działanie usługi dla Lonely Planet:

„Na początku ludzie wydają się być zdziwieni, jak mogą otrzymać odszkodowanie za opóźnienia lotów, które nie są objęte rozporządzeniem UE [które wypłaca się po trzech godzinach] i bez konieczności płacenia czegokolwiek z góry”.

Dodał, że klienci uczą się wtedy podstawowej zasady, że wszystko jest możliwe, ponieważ „wspólnie zgadzamy się dzielić minusami, aby więcej z nas mogło cieszyć się plusami”.

Zmienna cena Bitcoina

Firma wzięła także pod uwagę zmienną cenę Bitcoina. BTC jest znany z ogromnych jednodniowych wahań cen, takich jak np. spadek o prawie 50% na początku tego roku w marcu. Problem ten jest często uważany za coś, co nie pozwoli najstarszej kryptowalucie na masową adopcję.

Aby temu przeciwdziałać, użytkownicy Colibry mogą „zablokować” cenę Bitcoina w dniu, w którym rezerwują bilety albo w faktycznym dniu podróży.

Na przykład, podróżnik, który zarezerwował lot w zeszłym tygodniu i zablokował w aplikacji cenę Bitcoina, gdy ten kosztował 11 000 dolarów, dziś otrzymałby większy zwrot za opóźniony lot, ponieważ BTC kosztuje ok. 12 tys dolarów.

Linie lotnicze nie stosują się do przepisów

Według Zaporozhanova, ponad 85% wszystkich uzasadnionych roszczeń nigdy nie jest wypłacanych poszkodowanym podróżnikom. Co więcej, są miliony pasażerów, którzy doświadczają opóźnionych lotów i nie otrzymują żadnego odszkodowania, ponieważ zabraniają tego przepisy.

Colibra gwarantuje wypłatę Bitcoinów każdemu, bez względu na powód opóźnienia, jaki poda linia lotnicza.

Podobny program pilotażowy został przeprowadzony w 2017 roku przez firmę ubezpieczeniową AXA. AXA również wykorzystała proces wypłaty odszkodowań oparty na blockchainie, aby wypłacać odszkodowania za opóźnione loty.