Obywatel USA zostaje skazany na 6 lat więzienia za wyłudzenie kryptowalut

Sąd skazał byłego pracownika amerykańskiej firmy informatycznej Ubiquiti, Nicholasa Sharpa, na sześć lat więzienia za wyłudzenie 2 milionów dolarów w zasobach cyfrowych – wynika z komunikatu prasowego prokuratury amerykańskiej dla południowego okręgu Nowego Jorku.

Sharpe został aresztowany w grudniu 2021 roku pod zarzutem wykorzystania swojego stanowiska służbowego do kradzieży poufnych danych klientów firmy. Wykorzystując uzyskane informacje, oszust wysyłał e-maile z pogróżkami, żądając okupu w wysokości 50 BTC.

Dowiedziawszy się o incydencie, Ubiquiti skontaktowało się z organami ścigania. Były one w stanie zidentyfikować sprawcę dzięki połączeniu VPN. Zdradził się on w momencie, gdy połączył się przez fałszywe IP ze swoim kontem anonimowej usługi Surfshark, za które zapłacił za pośrednictwem PayPal. W komunikacie prasowym napisano:

„Sharp wielokrotnie nadużywał dostępu administracyjnego, aby pobrać gigabajty poufnych danych od swojego pracodawcy. […] Zmieniał również nazwy plików sesji, aby stworzyć wrażenie, że inni pracownicy byli odpowiedzialni za jego złośliwe działania.”

Ubiquiti oficjalnie ujawnił incydent w styczniu 2021 roku, opisując go jako „nieautoryzowany dostęp do niektórych systemów informatycznych hostowanych przez zewnętrznego dostawcę chmury”.

Oskarżony w pełni przyznał się do winy. Oprócz rzeczywistego wyroku, Sharp otrzymał trzy lata zawieszenia. Nakazano mu również zapłacić grzywnę w wysokości 1,59 mln dolarów.

Przypomnijmy, że w maju sąd skazał byłego menedżera produktu giełdy bitcoinowej Coinbase na dwa lata więzienia w związku z zarzutami dotyczącymi insider tradingu.

Comments (No)

Leave a Reply