Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak jest zwolennikiem kryptowalut

Wielka Brytania czasami radziła sobie lepiej. Teraz jednak wartość funta szterlinga, a także obligacji rządowych spada jak gdyby nigdy nic, grożąc niemalże bankructwem kraju. Teraz również rozwiązał się zupełnie nowy rząd, ale jest nadzieja. Wygląda na to, że Wielka Brytania w najbliższych latach położy większy nacisk na kryptowaluty.

Rząd Truss nie istniał nawet przez dwa miesiące

Jeśli myśleliście, że Polka ma już za sobą trudny okres tworzenia rządów w ostatnich latach, to nie widzieliście jeszcze Wielkiej Brytanii. Rząd Liz Truss istniał dopiero od 6 września, ale już we wtorek zostanie oficjalnie rozwiązany. Panowanie nie trwało więc nawet dwóch miesięcy. W miniony piątek Truss poddała się do dymisji.

Co dokładnie ją spowodowało? Nie można tego stwierdzić z całą pewnością. Wpływ miała na to jednak na pewno sytuacja gospodarcza. Truss chciał utrzymać mały budżet państwa, aby uniknąć bankructwa. Bycie oszczędnym jest oczywiście rozsądne, ale nie wtedy, gdy chcesz uszczęśliwić swoich wyborców. Kiedy gospodarka jest na skraju załamania, utrzymanie wszystkich nosów w jednym kierunku w rządzie jest wyjątkowo trudne.

Nowy premier jest pro-kryptowalutowy

Teraz jednak zatrudniono już nowego premiera: Rishi Sunaka. Ten były minister finansów patrzy na to znacznie bardziej pozytywnie, pomimo okoliczności. Przewodził on korzystnym regulacjom dotyczącym kryptowalut w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu jest ona na drodze do stania się „hubem kryptowalutowym”. Sunak wydaje się mieć zamiar rozwinąć to na znacznie większą skalę.

Kryptowaluty mogą w teorii uratować system finansowy, ale wymaga to zgody rządu. Wygląda na to, że z Sunak poprze taką inicjatywę. Już wcześniej wezwał brytyjską mennicę królewską do wydawania niewymiennych tokenów (NFT). Rząd prowadzi już także równie poważne rozmowy z największymi firmami kryptowalutowymi, takimi jak Binance, Circle i Coinbase, co z głównymi bankami inwestycyjnymi.

Comments (No)

Leave a Reply