Nowe dane o inflacji w USA: Bitcoin reaguje wzrostem

USA opublikowało kluczową metrykę gospodarczą – indeks cen konsumpcyjnych. Dopasował się on do konsensusu (czyli prognozy analityków).

Tak więc amerykański CPI wzrósł w lutym 2023 roku o 0,4%. W ujęciu rocznym inflacja spowolniła do 6%. Jest to ósmy z rzędu spadek wskaźnika inflacji w ujęciu rok do roku. CPI znajduje się obecnie na najniższym poziomie od września 2021 r.

Bazowy wskaźnik cen konsumpcyjnych w USA (z wyłączeniem żywności i energii) spadł do 5,5%. Jest to piąty z rzędu spadek wskaźnika rok do roku i najniższy poziom od listopada 2021 r.

Co to oznacza?

Po pierwsze, takie dane pokazują, że taktyka walki z inflacją stosowana przez Fed przyniosła efekt. Po drugie, jest to wskaźnik silnej gospodarki USA pomimo wszystkich pogłosek o jej rychłym upadku.

Słabnąca inflacja pozwoli bankowi centralnemu wstrzymać się z podwyżkami stóp. Wielu analityków przewiduje nawet, że regulator obniży stopy na najbliższym posiedzeniu 22 marca, aby zapobiec upadkowi banków.

Jeśli to zrobi, da rynkowi więcej „dostępnych” pieniędzy i uspokoi panikę inwestorów. Co bardzo dobrze odbije się na giełdzie i rynku kryptowalut.

Bitcoin po opublikowaniu danych o inflacji przekroczył już granicę 25 000 dolarów.

Comments (No)

Leave a Reply