Norwegia wycofuje dostawy energii elektrycznej dla górników.

Norwegia podejmuje działania w celu zniesienia dopłat do energii elektrycznej dla zakładów górniczych Bitcoin (BTC), donosi największy norweski dziennik drukowany Aftenposten.

Do tej pory farmy górnicze – w zgodzie z innymi energochłonnymi gałęziami przemysłu – płaciły niskie stawki w wysokości 0,48 øre (0,05 USD) za kilowat.

Stawka teraz wzrośnie do 16,58 øre za kilowat od stycznia 2019 r., po zmianach ustawy budżetu państwa. Jeden głośny przedstawiciel parlamentu dla Socjalistycznej Partii Lewicy (SV) Lars Haltbrekken jest cytowany jako zdecydowanie popierający akcję, argumentując: „Norwegia nie może nadal oferować ogromnych zachęt podatkowych dla najbardziej brudnej formy kryptowalut […] [Bitcoin] wymaga dużo energii i generuje duże emisje gazów cieplarnianych na całym świecie.”

Przy obecnie korzystnych dopłatach do energii elektrycznej, norweskie gospodarstwa są w stanie wydobywać bitcoiny przy średnim koszcie 7 700 USD na monetę, zgodnie z danymi Northern Bitcoin, niemieckiej firmy, która kopie kryptowaluty w Norwegii.


Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.