Niemieckie władze konfiskują bitomaty sieci Shitcoins Club

Bitomaty Shitcoins Club skonfiskowane

Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) skonfiskował bitomaty należące do sieci Shitcoins Club. Kilka miesięcy wcześniej regulator zażądał zaprzestania działalności operatora na kontrolowanym przez siebie terenie.

Operacja zamknięcia Shitcoins Club rozpoczęła się w środę. BaFin powiedział, że operator świadczył usługi finansowe dla społeczeństwa bez posiadania odpowiedniej licencji bankowej lub handlowej.

Niemcy zdecydowały się zaostrzyć wymagania wobec operatorów terminali bitcoin w tym roku po wejściu w życie piątej dyrektywy UE w sprawie zwalczania prania brudnych pieniędzy. Nowe zasady znalazły odzwierciedlenie w prawie bankowym, które z jednej strony umożliwia regulowanym instytucjom finansowym współpracę z kryptowalutami, z drugiej wymaga, aby obecni uczestnicy branży przeszli oficjalną rejestrację zgodnie ze wszystkimi innymi przepisami.

BaFin zwrócił się w lutym do polskiej firmy KKT UG, która jest właścicielem Shitcoins Club. Dyrektorowi zarządzającemu Adamowi Gramowskiemu nakazano natychmiastowe zaprzestanie działalności. Gramowski nie spełnił wymagań regulatora i przez kolejne pół roku kontynuował obsługę kupna i sprzedaży kryptowalut za pośrednictwem swoich terminali.

Shitcoins Club był jedną z głównych sieci bitomatów w Niemczech. Posiadał 17 urządzeń, na niemieckim rynku jest ich łącznie 67.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.