NFT oparte na Bitcoinie zyskują na popularności

Ordinals zmienił oblicze sieci Bitcoin

Według platformy Glassnode, wprowadzenie NFT w sieci Bitcoin, znanych jako Ordinals, zwiększyło liczbę niezerowych adresów BTC do nowego rekordowego poziomu 44 milionów.

W swoim najnowszym raporcie firma Glassnode zauważyła, że ​​po raz pierwszy w 14-letniej historii Bitcoina część aktywności sieciowej jest wykorzystywana do celów innych niż tylko przelewy pieniężne bitcoin typu peer-to-peer:

„To nowy i wyjątkowy moment w historii bitcoina, kiedy aktywność sieciowa jest generowana bez klasycznego transferu”.
Gwałtowny wzrost przyczynił się do krótkoterminowego wzrostu wykorzystania sieci bitcoin, co zaowocowało pojawieniem się wielu „nowych aktywnych użytkowników” z niezerowymi saldami BTC w sieci.

Rośnie liczba adresów Bitcoin z niezerowymi saldami.

Główne źródło tej aktywności pochodzi z Ordinals, które zamiast przenosić duży ładunek monet, zamiast tego niosą ładunek danych i nowych aktywnych użytkowników. Opisuje to wzrost bazy użytkowników […] poprzez wykorzystanie, które wykracza poza typowe opcje inwestycji i przekazów pieniężnych”, stwierdza Glassnode.

Linie porządkowe konkurują obecnie o popyt na „przestrzeń blokową”, co wywiera presję na wzrost opłat, ale jak dotąd nie spowodowało to znacznego wzrostu opłat transakcyjnych Bitcoin.

Według Glassnode od czasu uruchomienia Ordinals 21 stycznia górny zakres średniego rozmiaru bloku Bitcoina wzrósł z 1,5 – 2,0 MB do 3,0 – 3,5 MB w ciągu kilku tygodni.

Nie przełożyło się to jednak na wzrost prowizji. Chociaż zdarzały się krótkotrwałe skoki, Glassnode stwierdził, że „nowa dolna granica opłaty transakcyjnej wymaganej do włączenia blokady” została osiągnięta, ponieważ liczby porządkowe zbliżały się do szczytowego przyjęcia w sieci 21 stycznia.

Podstawy technologiczne stojące za protokołem Ordinal zostały zawarte w miękkim widelcu Taproot, który wszedł w życie w listopadzie 2021 roku.

Korzystając z technologii Ordinals, użytkownicy bitcoinów mogą przypisywać dowolne treści do satoshi, najmniejszego nominału BTC, co pozwala im na wpisywanie obrazów podobnych do niezamiennych tokenów (NFT), pochodzących z BTC.

Do tej pory zarejestrowano online ponad 78 400 obrazów i filmów podobnych do NFT.

Wpływ obrazów podobnych do NFT na Bitcoin nie był pozbawiony kontrowersji.

Niektórzy znani „Bitcoinerzy”, tacy jak dyrektor generalny Blockstream Adam Back, wyrazili swoją niechęć do protokołu Ordinals, sugerując, że odbiega on od celu BTC jako systemu pieniądza elektronicznego typu peer-to-peer.

Jednak inni byli bardziej otwarci na ten pomysł. Entuzjasta Bitcoinów, Dan Held, twierdzi, że liczby porządkowe przynoszą więcej „finansowych przypadków użycia Bitcoina”.

8 lutego jeden Ordinal Punk został sprzedany za 9,5 BTC, czyli prawie 215 000 $. Nn xzic dziwnego, że klony popularnych projektów NFT, takich jak CryptoPunks i Bored Ape Yacht Club, trafiły na blockchain bitcoina.

Comments (No)

Leave a Reply