Kryptowaluta NEM (XEM)

Stworzona całkowicie od podstaw platforma, która służyć ma przede wszystkim przedsiębiorcom i developerom. Te oraz wiele innych informacji uzyskasz w tym artykule o kryptowalucie NEM.

Informacje ogólne

NEM to jedna ze starszych platform kryptowalutowych i jedna z pierwszych, która nie została oparta na istniejącym już kodzie źródłowym. Kod źródłowy projektu został napisany od początku do końca przez jego twórców. W 2014 roku, niejaki UtopianFuture, stworzył koncept nowej kryptowaluty, mającej być spełnieniem idei New Economy Movement.

Projekt początkowo miał opierać się o kod źródłowy NXT. Developerzy jednak postanowili napisać go całkowicie od nowa, używając do tego języka JAVA. Od konceptu do realizacji nie minęło dużo czasu, bowiem sieć NEM ostatecznie ruszyła w marcu 2015 roku.

Środki na rozwój sieci zbierane były między innymi na forum Bitcoin Talk. Wówczas nabyć można było tokeny NEMStake za BTC lub NXT. Można je było otrzymać również za pomoc przy rozwoju projektu. Ostatecznie token platformy przyjął jednak nazwę znaną nam do dziś- XEM.

W sieci nie występuje proces miningu, a wszystkie dostępne tokeny zostały udostępnione wraz z uruchomieniem sieci (premining).

Nad projektem pieczę sprawuje Fundacja NEM, której prezesem jest niejaki Lon Wong. Celem fundacji jest popularyzacja platformy, kooperacja z jednostkami rządowymi czy przedsiębiorstwami.

Główne założenia

Zgodnie z ideą New Economy Movement, platforma ma stać się miejscem przyjaznym dla przedsiębiorców, proponując rozwiązania gwarantujące łatwiejsze oraz sprawniejsze poruszanie się w cyberprzestrzeni.

Jednym z czynników jest skalowalność sieci. NEM jest obecnie w stanie przetworzyć 4 000 transakcji na sekundę. Ponadto, prowizje transakcyjne nie są wysokie i zależą od rodzaju operacji i jej wysokości. Należy jednak pamiętać, że giełdy na których dostępne są tokeny XEM mogą naliczać dodatkową, wyższą prowizję za transakcje dokonywane tą kryptowalutą. Do transakcji można również podłączyć zaszyfrowaną wiadomość (również za dodatkową opłatą).

W sieci można również dowolnie tworzyć tak zwane smart assety, będące odpowiednikiem inteligentnych kontraktów ETH. Jednak sieć NEM oferuje gotowe API (interfejsy programowania aplikacji) wobec czego nie trzeba ich programować od podstaw. Jednym z nich jest np. Mosaic, który może pełnić funkcję papierów wartościowych, podpisu cyfrowego, stablecoina lub może być po prostu tokenem.

Dzięki systemu Apostille dodatkowo w sieci można również dokonywać potwierdzania autentyczności dokumentów. Wówczas dla dokumentu tworzony jest autonomiczny klucz prywatny oraz kryptograficzny timestamp (znacznik czasu).

NEM w liczbach

  • ATH: 2,09 USD
  • ATL: 0,000079 USD
  • Aktulanie (w czasie prasy): 0,0532 USD
nem
Historia notowań XEM
  • XEM w obiegu: 8 999 999 999
  • Maksymalna podaż XEM: 8 999 999 999
  • Kapitalizacja rynkowa: 481 751 312 USD

Portfele oraz giełdy

  • Portfele:

NEM Mobile Wallet oraz NanoWallet, Trezor, Free Wallet, Guarda Wallet

  • Giełdy:

Binance, Zaif, Bittrex, eToro, Poloniex, Crytpo.com

Ciekawostka

26 stycznia ubiegłego roku doszło do spektakularnej kradzieży tokenów XEM. Kradzieży dokonano na giełdzie Coincheck. Łupem hakerów padło wówczas ponad 526 mln XEM. Były to tokeny o wartości blisko 420 mln USD na tamten czas. Atak nie był efektem wadliwej sieci NEM. Był efektem niedopatrzenia procedur bezpieczeństwa okradzionej giełdy. Po ataku, Fundacja NEM była w stanie namierzyć kilka adresów należących do hakerów. Fundacja na stałe wyłączyła owe adresy z obrotu.

Comments (No)

Leave a Reply