Nchain i Bitcoin SV tworzą paszportyzację żywności w Polsce

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłosił, że wybrał nChain do wdrożenia rozwiązań dla efektywnej wymiany informacji dotyczących łańcucha dostaw żywności.

NChain Limited będzie odpowiedzialny za rozwój projektów związanych z nowym paszportem żywności, a łańcuch bloków Bitcoin SV będzie działał jako rejestr referencyjny i pomocniczy.

NChain to firma blockchain zajmująca się konsultingiem i badaniami blockchain ze znanymi w branży Craigiem Wrightem i Stevem Shaddersem.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) opracowuje koncepcję „paszportu żywności”, którego celem jest zwiększenie wiarygodności produktów żywnościowych produkowanych w Polsce. Ma również na celu podniesienie jakości eksportowanych produktów.

Wdrożenie systemu zapewni rolnikom wiarygodność i wzrost opłacalności produkcji, a producentom oraz konsumentom żywności zagwarantuje, że finalny produkt jest najwyższej jakości i wyprodukowany z surowców dostarczonych z konkretnych gospodarstw„.

W lipcu 2018 r. Brytyjska Agencja ds. Norm Żywności pomyślnie zakończyła projekt pilotażowy z wykorzystaniem technologii blockchain w łańcuchu dostaw wołowiny. To był pierwszy raz, gdy blockchain został użyty jako narzędzie do zapewnienia zgodności w przemyśle spożywczym. W Polsce kilka miesięcy tmu również zaproponowano takie rozwiązanie.

Główną zaletą technologii blockchain jest zapewnienie skutecznego przepływu informacji do łańcucha dostaw na wszystkich etapach procesu.

Pomysł dobry, ale nikt nie może zagwarantować poprawności danych wejściowych. Natomiast możemy być pewni, że po wejściu do blockchain, dane na pewno pozostaną niezmienione.

http://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/podpisanie-porozumienia-w-sprawie-paszportyzacji-zywnosci

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.