Nassim Taleb: Bitcoin to piramida odcięta od gospodarki, nie kupuj jej

Bitcoin to Ponzi?

Analityk i autor bestsellera „The Black Swan„, Nassim Taleb, uważa, że ​​inwestorzy nie powinni kupować bitcoinów. W przeszłości Taleb wspierał kryptowalutę, ale ostatnio stał się jej aktywnym przeciwnikiem.

Ma cechy otwartego obwodu Ponzi. Wszyscy wiedzą, że to Ponzi, powiedział w piątek CNBC. – Zasadniczo nie ma związku między inflacją a bitcoinem. Nie. Może hiperinflacja, a bitcoin spadnie do zera. Nie ma między nimi żadnego związku”.

Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku Taleb wzywał libańskich rodaków do korzystania z kryptowalut w celu ominięcia ograniczeń nałożonych przez władze na transakcje walutowe. W czerwcu powiedział: „Bitcoin to dobry pomysł, ale prawie wszyscy jego zwolennicy to kompletni idioci, niezdolni do zrozumienia niuansów poza ciasteczkami z wróżbą”.

W niedawnym wywiadzie Taleb opisał Bitcoin jako „doskonale dostrojony system kryptograficzny”.

Jest dobrze zorganizowany, ale nie ma absolutnie żadnego powodu, by kojarzyć go z czymś w gospodarce” – zaznaczył jednocześnie. – „Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed inflacją, kup ziemię, uprawiaj na niej oliwki. Będziesz miał oliwę z oliwek. Oczywiście najlepszą strategią dla inwestora jest posiadanie czegoś, co będzie generować dochód w przyszłości”.

W lutym tego roku ogłosił, że zaczął likwidować własne aktywa w bitcoinie, powołując się na dużą zmienność. „To jest dokładnie to, czego nie chcesz” – powiedział.

Pod koniec piątkowego wywiadu analityk powiedział: „Nie zadzieraj z Bitcoinem. Kupuj stabilne akcje i rzeczy, które rozumiesz”.

 

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.