Naprawiono podpisy Schnorra i problem plastyczności transakcji w sieci Bitcoin Cash

Planowany hardfork miał miejsce w sieci kryptowaluty Bitcoin Cash. Dodano pełne wsparcie dla podpisów Schnorr, rozwiązanie mające na celu zwiększenie prywatności transakcji.

Blok nr 609136, wykopany przez pool BTC.com w piątek 15 listopada, był pierwszym, w którym starsze wersje Bitcoin ABC, w tym 0.19.0, zostały uznane za nieprawidłowe. Nowa wersja oprogramowania Bitcoin ABC 0.20.6 przyjęła nowy blok, potwierdzając tym samym sukces twardego widelca.

Wdrożenie podpisów Schnorra pozwoli na agregację kilku podpisów dla jednej transakcji w jedną ze względu na liniową matematykę osadzoną w schemacie. To samo podejście można zastosować do transakcji z wieloma podpisami: łącząc klucze publiczne i podpisy w „progowe klucze publiczne” lub „podpisy progowe”, takie transfery można uczynić nierozróżnialnymi od zwykłych.

Ponadto dzięki najnowszej aktualizacji sieci Bitcoin Cash wyeliminowano plastyczność transakcji – możliwość zmiany identyfikatora transakcji (TXID) bez anulowania samej transakcji. Ten problem od dawna był poważnym problemem dla programistów projektów opartych na blockchainie Bitcoin Cash. W sieci Bitcoin został rozwiązany poprzez aktywację protokołu Segregated Witness w 2017 roku.

Jednocześnie aktualizacja nie wpłynęła na algorytm zmiany złożoności, który jest odpowiedzialny za ponowne obliczenie trudności eksploracji BCH na podstawie danych z ostatnich 144 znalezionych bloków.

Przypomnijmy, że wcześniej badacze BitMEX Research doszli do wniosku, że wzrost zmienności hashrate w sieci Bitcoin Cash w październiku może być spowodowany manipulacjami poszczególnych uytkowników sieci, chociaż nie znaleziono bezpośrednich dowodów.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.