Napływ inwestorów instytucjonalnych do sektora krypto w nadchodzącym roku

Lider krypto w PricewaterhouseCoopers (PwC) w Hong Kongu- Henri Arslanian- oznajmił, że wielu inwestorów instytucjonalnych zawita na scenę kryptowalut już od przyszłego roku.

PwC, firma z główną siedzibą w Londynie, świadcząca usługi konsultingowe i audytorskie. Ich biuro w Hong Kongu przyjęło Bitcoina, jako jeden ze sposobów zapłaty za swe usługi, końcem poprzedniego roku.

Henri prognozował sytuację na przyszły rok:

Czeka nas wiele ekscytujących rzeczy w 2019 roku, na które wielu zwolenników krypto czeka. Będzie to zdecydowanie inny rok od obecnie mijającego. Głównie za sprawą coraz dokładniejszego opisu regulacyjnego rynku kryptograficznego.”

Według Arslaniana w nadchodzącym roku na rynek kryptowalut wkroczy zdecydowanie więcej dużych instytucji bankowych. „Niektóre z nich będą zapewne proponować swoje rozwiązania, inne zaś będą współpracować lub wspierać firmy kryptograficzne.”- twierdzi Henri. Uważa on, że zjawiska te wdrożą w rynek działania na poziomie instytucjonalnym. Pozwoli to na gwałtowny i długotrwały wzrost branży kryptowalut.

Niejako potwierdzeniem słów Arslaniana są zapowiedzi dużych instytucji planujących zostawienie śladu po sobie na arenie kryptograficznej. Druga co do wielkości giełda- Nasdaq– potwierdziła plany wprowadzenia kontraktów Bitcoin futures jeszcze w pierwszej połowie następnego roku. Również ICE, operator 23 giełd (między innymi nowojorskiej NYSE) planuje poczynić duży krok naprzód w świecie kryptowalut. 24 stycznia planuje odpalić długo wyczekiwany projekt Bakkt. Będzie to platforma cyfrowych aktywów, na której zarówno inwestorzy instytucjonalni jak i indywidualni gracze będą mogli zainwestować w produkty zgodne z regulacjami panującymi w USA.

Jednakże, prognozy Pana Arslaniana, choć są wielce obiecujące mogą być równie mocno chybione. Jakiś czas temu pojawiły się bowiem informacje o tym, że wielu gigantów z Wall Street planuje wycofać swoje siły z kryptowalutowej areny. Nie wróży to dobrze dla wzrostu liczby inwestorów instytucjonalnych przewidywanych przez Henriego.

Tak czy inaczej rok 2019 ciągle za pasem. Czy prognozy lidera PwC ziszczą się? Czy giganci Wall Street pociągną za sobą większą rzeszę poważnych graczy? Na odpowiedzi na te pytania musimy jeszcze chwilę poczekać.