Najstarsza rosyjska giełda kryptowalut może rozważać exit scam?

World Exchange Services (WEX), najstarsza giełda kryptowalut w Rosji, wstrzymała wypłaty szeregu aktywów z powodu „planowanej konserwacji systemu”. Zostało to poprzedzone sporym wzrostem ceny Bitcoina, która nie korelowała z trendami na światowym rynku. Wielu krytyków i ekspertów jest zaniepokojonych tą sytuacją, twierdząc, że może to być początek oszustwa.

Wykresy giełdy pokazały, że cena bitcoinów skoczyła wczoraj do prawie 9 000 $. Choć spadł do 7 300 dolarów, to nadal jest to około 1 000 $ więcej niż na świecie.

Inne pary również odczuły niewytłumaczalny wzrost cen Bitcoina. Tak więc Tether’s USDT, który jest rzekomo wspierany przez dolara amerykańskiego w stosunku 1: 1, przekroczył 1,7 USD, powodując jeszcze więcej podejrzeń wśród handlowców.

Warto zauważyć, że skok cen nastąpił krótko przed tym, jak WEX ujawnił, że zamierza przejść „planową konserwację systemu”

Niektóre aktywa były nadal niedostępne do wycofania po zakończeniu  obsługi technicznej.

Zespół WEX pozostaje w kontakcie ze społecznością za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze, twierdząc, że wstrzymanie wypłat jest spowodowane działaniami technicznymi.

Niektórzy uważają, że zawyżone ceny wynikają z braku płynności na rynku WEX, ponieważ pobiera wysokie opłaty za wypłaty. Popularny na wschodzie Europy znawca Bitcoin, Kazonomics, twierdzi, że zaistniała sytuacja może być oznaką niewypłacalności i prekursorem oszustwa.

Warto zauważyć, że WEX to rebrandowana wersja giełdy kryptowalut BTC-e, która w zeszłym roku została zablokowana przez władze USA z powodu domniemanego prania brudnych pieniędzy. Rosjanin Aleksander Winnik został w tym czasie aresztowany w Grecji za rzekome pranie 4 miliardów dolarów za pośrednictwem giełdy.

Wbrew obawom wyrażanym przez wielu ekspertów, platforma WEX.nz częściowo zrekompensowała użytkownikom BTC-e straty, a także udostępniła im tokeny kredytowe zastępujące pozostałą należną kwotę.