Najlepsze kryptowaluty na 2024 rok

Popularne agregatory kryptowalut śledzą co najmniej 19 000 kryptowalut. Jednak większość z nich to shithcoiny, które nie mają żadnej wartości dla użytkowników. W związku z tym nie są one handlowane na popularnych giełdach kryptowalut. Można śmiało powiedzieć, że shitcoin nie będzie w stanie powielić sukcesu bitcoina, ethereum i innych kryptowalut. Istnieją jednak pewne kryptowaluty, które mogą przynieść zyski w przyszłości.

Eksperci oceniają kryptowaluty po ich kapitalizacji. Aby zobaczyć, jak obiecujący jest rynek kryptowalut, prześledź jego kapitalizację w ciągu ostatnich 5 lat:

Na dzień 27.12.2017 r. łączna kapitalizacja kryptowalut wynosiła 600 mld USD;
4 września 2018 r. wartość ta zmalała do 238 mld dolarów;
W kolejnym roku, 2019, nastąpił kolejny spadek kapitalizacji do 206 mld dolarów;
Następnie kapitalizacja zaczęła rosnąć i do 212 kwietnia 2021 roku rynek kryptowalut był wyceniany na 1,9 biliona dolarów.

Większość tej kwoty przypadała na 10 najlepszych kryptowalut w 2023 roku. Bitcoin natomiast stanowi około 40 procent.

Przegląd najlepszych kryptowalut według kapitalizacji

Top 10 popularnych kryptowalut obejmuje tylko te monety, które mają najwyższą kapitalizację. Musimy pamiętać jednak, że rynek kryptowalut jest niezwykle zmienny. W rezultacie niektóre kryptowaluty mogą opuścić lub wejść do top 10 najlepszych kryptowalut według kapitalizacji w ciągu roku.

Bitcoin

Bitcoin nadal jest liderem rynku. Kryptowaluta ma kapitalizację rynkową na poziomie ponad 300 miliardów dolarów. Czego jednak jeszcze możemy się spodziewać po najpopularniejszej kryptowalucie świata? Eksperci przewidują wzrost dla tej monety. Dla większości użytkowników pojęcie kryptowaluty kojarzy się bezpośrednio z bitcoinem. Mimo to, pod wieloma względami ustępuje on swoim konkurentom:

 • łatwość obsługi;
 • poziom bezpieczeństwa;
 • funkcjonalność, itp.

Jednak wielu osobom udało się zarobić dobre pieniądze dzięki liderowi top 10 kryptowalut. W efekcie nadal ufają BTC. Fakt ten może tłumaczyć ciągły wzrost kapitalizacji najbardziej znanej kryptowaluty.

Jako lider, bitcoin w dużej mierze określa przyszły kierunek branży kryptowalutowej. W związku z tym wszelkie wydarzenia w świecie finansów mają duży wpływ na wartość pary USDT-BTC. Jednak ta osobliwość bitcoina ma też kilka plusów:

Znaczne wahania na rynku są normą dla bitcoina. Użytkownicy, którzy uważnie śledzą wiadomości, mogą sprzedać tę kryptowalutę na początku spadku, a następnie kupić w dołku.

Momentum Bitcoina jest na plusie. Jest to nie tylko najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, ale również ta o największej kapitalizacji. Ponieważ potencjał bitcoina nie został jeszcze w pełni odblokowany, w dłuższej perspektywie będzie się on nadal rozwijał.
Wśród wszystkich kryptowalut, BTC jest najbardziej płynną. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której popyt na bitcoina miałby spaść. Transakcje z użyciem tej kryptowaluty są zatwierdzane niemal natychmiast i realizowane natychmiast. Jest to kluczowe, ponieważ w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, aktywa cyfrowe nie zostaną wycofane z powodu gwałtownego spadku popytu.

Eksperci uważają, że tak długo, jak bitcoin pozostaje istotny, warto inwestować w tę kryptowalutę, a nie ją wydobywać. Cena sprzętu do wydobywania bitcoinów stale rośnie, a mining staje się coraz mniej atrakcyjny. Dlatego warto spojrzeć na konserwatywny sposób generowania dochodów – kupowanie samych kryptowalut na korekcie i sprzedawanie ich na wzrostach.

Ethereum

Ethereum przekroczyło granicę 150 miliardów dolarów. Kryptowaluta została stworzona w 2013 roku i obecnie zajmuje mocno drugie miejsce w naszym zestawieniu 10 najlepszych kryptowalut 2023 roku. Na liście kryptowalut Ethereum jest niekwestionowanym liderem. Projekt wykorzystuje algorytm Proof-of-Stake – wydobycie na kartach graficznych stało się niedostępne.

Walidatorzy PoS pełnią te same funkcje co górnicy w sieciach konsensusu PoW (Proof-of-Work). To znaczy, że zatwierdzają transakcje i podpisują bloki. Osoby, które nie mogą samodzielnie uruchomić węzła ETH 2.0 mogą podłączyć się do jednej z puli co-stakingowych. Najlepiej zrobić to na giełdzie Binance.

Obecnie wielu deweloperów bada Ethereum, opracowując nowe aktualizacje. Wśród wszystkich monet, społeczność fanów Ethereum jest jedną z największych. Eksperci uważają, że inteligentne kontrakty mają przed sobą wielką przyszłość.

Na rynku kryptowalut panuje poważna konkurencja. Jednak Ethereum nadal utrzymuje się na pozycji lidera. Można śmiało powiedzieć, że Ethereum zajmuje teraz słusznie miejsce numer dwa. Jednocześnie ETH nie zamierza spocząć na laurach i wciąż ewoluuje.

Tether (USDT)

Kontynuacją listy najlepszych kryptowalut jest Tether. Ta kryptowaluta ma kapitalizację ponad 80 miliardów dolarów. Jest to stablecoin – wartość monety jest równa wartości dolara amerykańskiego. Rozwiązuje to jeden z największych problemów kryptowalut – wysoką zmienność. Jednak wszystkie zalety kryptowalut pozostają.

Obecnie coraz więcej firm zaczyna pozyskiwać Tethera, preferując tego stablcoina nad dolarem amerykańskim. To w dużej mierze dlatego trafił do czołówki kryptowalut.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin to moneta popularnej giełdy kryptowalutowej Binance. BNB jest uważany za główną walutę na giełdzie. Od dłuższego czasu nie cieszy się on zbytnią popularnością wśród użytkowników. Gwałtowny wzrost Binance Coin nastąpił około roku temu. Dziś ta moneta zachowuje się dość przewidywalnie, co jest głównym powodem popularności BNB.

Moneta przekroczyła niedawno granicę 40 miliardów dolarów. Podczas gdy BNB był kiedyś tylko środkiem do płacenia za usługi na giełdzie kryptowalut Binance, dziś jest obiecującym i popularnym coinem. Nie dziwi więc fakt, że trafił on do top 10 kryptowalut w dniu dzisiejszym.

Binance USD

Binance USD to kolejny stablecoin w naszej top popularnych kryptowalut w 2023 roku. Moneta ta jest kontrolowana przez amerykańskiego regulatora NYDFS. W rezultacie kurs krypto monety jest nie tylko powiązany z dolarem amerykańskim, ale jest również wspierany przez tę walutę fiat.

Rezerwa dolarów do wsparcia Binance USD jest przechowywana w Paxos Trust Company. Co miesiąc fundusz publikuje wyniki wewnętrznego audytu, dowodząc wysokiej wiarygodności kryptowaluty. W związku z tym Binance USD słusznie zalicza się do najlepszych kryptowalut.

Ripple (XRP)

XRP ma kapitalizację rynkową na poziomie 19 mld dolarów. Eksperci uważają, że ten pułap zostanie wkrótce przekroczony. Emitentem monety jest firma Ripple. Świadczy ona usługi wymiany walut i współpracuje z wieloma znamienitymi bankami.

Eksperci chwalą też wysoki poziom bezpieczeństwa sieciowego Ripple.

Solana

Kapitalizacja rynkowa tej monety przekroczyła 5 miliardów dolarów. Jest to stosunkowo młoda kryptowaluta, która pojawiła się na rynku zaledwie 2 lata temu. Jednocześnie Solana miała epicki start – w pierwszym roku urosła o ponad 300 razy. Eksperci przewidują doskonałą przyszłość dla tej monety.

Projekt Solana nie osiągnął jeszcze skali sieci Ethereum i nie był testowany pod dużym obciążeniem, więc wiele błędów nie zostało jeszcze wykrytych.

Dogecoin

W momencie premiery Dogecoin był uważany przez wielu entuzjastów kryptowalut za żart. Czas pokazał jednak, że jest to poważna moneta, która ma przyszłość. Pewnie nie będzie w stanie prześcignąć bitcoina, ale już zajął swoje miejsce na rynku. Warto zauważyć, że Elon Musk umieścił Dogicoin na swojej liście najpopularniejszych kryptowalut.

Cardano

Kapitalizacja tej monety przebiła niedawno granicę 10 miliardów dolarów. Cardano to platforma blockchain oparta na badaniach naukowych. W skład zespołu tworzącego wchodzi wielu naukowców i inżynierów. W przeciwieństwie do większości kryptowalut, Cardano ma nawet swoją własną filozofię.

Polkadot

Polkadot ma kapitalizację ponad 8 mld dolarów. Idea tej platformy blockchain opiera się na podłączaniu nowych blockchainów do głównego. Efektem tego jest zwiększenie skalowalności sieci. Każdy używany blockchain może mieć unikalne właściwości i zasady, ale podstawowa funkcjonalność jest zapożyczona z głównej sieci.

Na tym kończymy zestawienie top 10 najlepszych kryptowalut. Wciąż jednak pozostają pytania, na które wielu użytkowników chce uzyskać odpowiedzi.

Jak kupić najlepsze monety z rankingu

Jest to jedno z najbardziej popularnych pytań wśród nowicjuszy w branży kryptowalut. Postaramy się na nie odpowiedzieć jak najbardziej szczegółowo:

 • Giełdy kryptowalut. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup na giełdzie Binance, Huobi, OKX i innych. Można na nich również kupić kryptowaluty za pieniądze fiat.
 • Usługi P2P. Bardzo wygodny i niedrogi sposób na zakup monet bezpośrednio od innych użytkowników. Przykłady: Binance P2P, OKX P2P, Huobi P2P, Bybit P2P, MEXC.
 • Telegramowe boty. Eksperci zalecają przede wszystkim zwrócić uwagę na boty tworzone przez serwisy wymiany walut i platformy p2p (@BitpapaExpressBot).
 • Portfele kryptowalutowe. Zapewnienie możliwości zakupu monet, np. Trust Wallet.

Jaki portfel najlepiej wybrać

Szybki rozwój branży kryptowalutowej spowodował, że obecnie na rynku mamy do wyboru wiele portfeli kryptowalut. Dzielą się ona na:

 • sprzętowe;
 • mobilne;
 • desktopowe;
 • w chmurze.

Wybierając portfel kryptowalut, należy pamiętać, że nie ma jednego rozwiązania. Wybierz portfel do przechowywania zgodnie ze swoimi celami. Jeśli planowana jest długoterminowa retencja, warto rozważyć portfele sprzętowe. Produkty te nie są tanie, ale mogą zapewnić przyzwoity poziom bezpieczeństwa oszczędności. Należy pamiętać o dywersyfikacji, podstawowej zasadzie, gdy mamy do czynienia z kryptowalutami.

Spośród portfeli sprzętowych Ledger Nano X wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością. Nie różni się wyglądem od pendrive’a, ale można go połączyć z komputerem lub urządzeniem mobilnym przez Bluetooth. Koszt gadżetu to 149 dolarów.

Istnieje wiele programów do przechowywania kryptowalut. Jeśli planujesz pracować tylko z bitcoinami, skorzystaj z usługi tej platformy – Bitcoin Core. Jeśli potrzebujesz uniwersalnego magazynu, Trust Wallet to doskonały wybór. Portfel ten powstał w 2015 roku i nie ma żadnych problemów z jego użytkowaniem. Trust Wallet obsługuje ponad 200 kryptowalut. Dla większości użytkowników jest to wystarczające. Zaletą portfela jest to, że jest on darmowy.

FAQ; Pytania i odpowiedzi

Które kryptowaluty są najpopularniejsze? – W oparciu o kapitalizację rynkową, 10 najdroższych kryptowalut 2023 znajduje się powyżej.
Co to jest kapitalizacja rynkowa i dlaczego ranking jest oparty na tym wskaźniku? – Kapitalizacja to wartość monet w obiegu. Oblicza się ją po prostu mnożąc liczbę monet przez ich aktualny kurs. Kapitalizacja rynkowa jest dobrym wskaźnikiem poziomu zaufania społeczności kryptowalutowej do danej kryptowaluty.
Gdzie mogę znaleźć aktualne rankingi kryptowalut? – W tym celu powstały agregatory takie jak CoinGecko.
Czy rynek kryptowalut wzrośnie? – Nie ma co do tego wątpliwości. Kryptowaluty to kolejna ewolucja systemu finansowego. To, jak szybko rynek będzie się rozwijał, zależy przede wszystkim od decyzji rządowych regulatorów.
Gdzie kupić kryptowaluty? – Giełdy kryptowalut i rynki P2P.
Gdzie przechowywać? – Do długotrwałego przechowywania należy używać portfeli sprzętowych lub portfeli non custodialh. Na giełdach warto trzymać tylko kwoty, które nie będą nam potrzebne w najbliższym czasie.

Comments (No)

Leave a Reply