Kryptowaluta Monero (XMR)

Bezpieczna, gwarantująca pełnię prywatności, praktycznie niemożliwa do wykrycia. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Monero (XMR).

Informacje ogólne

Projekt Monero wszedł w życie w kwietniu 2014 roku. Wówczas założyciel projektu ( thankful_for_today ) spotykał się z niezadowoleniem społeczności, spowodowanym wieloma kontrowersyjnymi decyzjami dotyczącymi projektu. Po pewnym czasie nastąpiło załamanie nastrojów, czego skutkiem było powstanie nowego zespołu (Core Team) odpowiedzialnego za dalszy rozwój krypto. Zespół ten czuwa nad projektem do dziś i składa się z siedmiu członków.

Monero to w zasadzie dziecko dużego zespołu najlepszych inżynierów oraz badaczy świata kryptowalut. Obecnie w projekcie największy udział bierze 49 developerów, jednak w cały projekt zaangażowanych było ponad 500 osób z całego środowiska. Biorąc pod uwagę rozproszony charakter społeczności XMR, sama krypto nie jest objęta regulacjami żadnego z państw i nie podlega żadnej jurysdykcji.

Główne założenia projektu

Jednym z głównych założeń developerów XMR było stworzenie systemu gwarantującego wysokiej klasy bezpieczeństwo. Twórcy wierzą, że użytkownicy są w stanie zaufać krypto tylko poprzez dokonywanie transakcji. Dlatego 100% nagrody za nowe bloki otrzymują górnicy, którzy są strategicznymi członkami sieci, gwarantując jej bezpieczeństwo. Ponadto, wszelkie transakcje są zabezpieczane najnowszymi dostępnymi narzędziami szyfrującymi.

Drugą kwestią na jakiej zależało twórcom Monero jest prywatność. Wierzą oni, że prywatność dostępna musi być dla każdego użytkownika. Niezależnie od tego, czy użytkownik ma pojęcie na temat funkcjonowania krypto czy też nie. Nad prywatnością czuwać ma Projekt Kovri, odpowiedzialny za szyfrowanie i przekierowywanie transakcji za pośrednictwem różnych węzłów I2P. Skutkiem tego jest ukrycie adresu IP transakcji, co ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo sieci oraz redukcję ryzyka jej monitorowania.

Dla porównania, podając drugiej osobie swój adres BTC (niezależnie od tego, czy odbierasz monety czy je wysyłasz) udostępniasz im jednocześnie saldo swojego portfela. Tą samą drogą można również dojść do historii transakcji, powiązanych kont czy przesyłanych kwot.

Ostatnią istotną kwestią dla twórców Monero jest zapewnienie najwyższego poziomu decentralizacji sieci. W ekosystemie XMR nie trzeba powierzać zaufania nikomu innemu, a sama sieć nie jest napędzana przez żadną dużą grupę. Algorytm Proof of Work ułatwia wydobywanie krypto na zwykłych komputerach co jednocześnie utrudnia innym nabycie dużej mocy obliczeniowej. Połączone ze sobą węzły sieci za pomocą I2P obniżają ryzyko ujawnienia poufnych informacji dotyczących transakcji, a same decyzje developerów są na bieżąco udostępniane opinii publicznej i poddawane ogólnej dyskusji.

Monero w liczbach

  • ATH: 495,84 USD
  • ATL: 0,2129 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 79,57 USD
Monero
Historia notowań Monero
  • Wydobyte monety: 17 116 667 XMR
  • Maksymalna liczba monet Y2050: 22 482 672 XMR
  • Kapitalizacja rynkowa: 1 362 001 654 USD

Portfele oraz giełdy

Portfele:

  • MyMonero, Monero GUI, Cake Wallet, Ledger Nano S, Monerujo

Giełdy:

  • Binance, eToro, Bittrex, Poloniex, Crypto.com, Gate.io

Ciekawostka

Można mieć realny wpływ na dalszy rozwój Monero. Jako, że projektem kieruje społeczność, a nie jednostki, XMR zaprasza do pomocy każdego chętnego. Można zostać developerem (Monero pisany jest głównie w języku C++), lub pomagać w uruchamianiu kolejnych węzłów maksymalizując bezpieczeństwo sieci. Oczywiście, możesz jeszcze zostać patronem sieci i przelać trochę swojego kapitału.

Comments (No)

Leave a Reply