Czym jest Monero (XMR)?


Co musisz wiedzieć?
Monero jest główną kryptowalutą skoncentrowaną na prywatności i transakcjach odpornych na cenzurę.
Większość istniejących kryptowalut, w tym Bitcoin i Ethereum, posiada przejrzyste łańcuchy bloków, co oznacza, że transakcje są łatwe do zweryfikowania i śledzenia przez kogokolwiek na świecie. Co więcej, ich nadawcze i odbiorcze adresy mogą zostać połączone z prawdziwą tożsamością użytkownika.

Monero używa kryptografii, aby chronić adresy nadawcy i odbiorcy, jak również i przesyłane kwoty.

monero-hardfork


Transakcje Monero są poufne i niemożliwe do śledzenia.
Każda płatność przy użyciu Monero odgórnie maskuje adres nadawcy i odbiorcy oraz przesyłaną kwotę. Ta nieprzerwana prywatność oznacza, że aktywność każdego użytkownika Monero wzmacnia ochronę prywatności wszystkich użytkowników, w odróżnieniu od innych kryptowalut z wybiórczą transparentnością (np. Zcash).

Monero jest zamienne. Zaletą maskowania jest to, że Monero nie stanie się nieczyste przez poprzednie transakcje. To oznacza, że Monero zawsze będzie uznawane, bez ryzyka cenzury.

Obecnie rozwijany projekt Kovriskieruje i zaszyfruje transakcje przez węzły I2P. Jego celem jest zamaskowanie adresu IP użytkownika i pomoc w dalszej ochronie przeciw monitorowaniu sieci.

Monero jest oddolną inicjatywą społeczną, która zrzesza najlepsze światowe talenty w zakresie badania i tworzenia kryptowalut.
Ponad 500 deweloperów przyczyniło się do Projektu Monero, w tym 30 kluczowych deweloperów. Fora i kanały czatowe są aktywne i zapraszają nowych użytkowników.

Laboratorium Badawcze Monero, Centrum Rozwoju oraz deweloperzy społeczni ciągle przesuwają granicę tego, co możliwe w zakresie prywatności i bezpieczeństwa kryptowalut.

Monero jest elektronicznym pieniądzem, który pozwala na szybkie i niedrogie płatności na całym świecie.
Nie istnieją wielodniowe okresy posiadania ani ryzyko nieuczciwych obciążeń zwrotnych. Monero jest wolne od „kontroli kapitału” – środków ograniczających wolny przepływ tradycyjnych walut w krajach niestabilnej gospodarki, czasami do skrajnego stopnia.

W jaki sposób Monero ma wartość?
Monero ma wartość, ponieważ ludzie chcą go kupować. Jeśli nikt nie chce kupić Monero, to jego wartość przestaje istnieć. Cena Monero wzrasta, gdy popyt na niego przewyższa podaż i spada, gdy podaż przewyższa jego popyt.

Skąd mogę wziąć Monero?
Możesz kupić Monero na giełdzie lub od kogoś. Możesz też spróbować wydobycia Monero, otrzymując walutę jako wynagrodzenie za każdy blok.

Co to jest kod mnemoniczny?
Kod mnmemoniczny to ciąg 25 słów, który może zostać użyty do przywrócenia twojego konta w jakimkolwiek miejscu. Zachowaj te słowa w bezpiecznym miejscu i nie pokazuj ich nikomu. Możesz użyć tego kodu, aby przywrócić swoje konto, nawet jeśli twój komputer się zepsuje.

Czym się różni prywatność Monero od innych walut?
Monero korzysta z trzech różnych technologii prywatności: podpisu pierścieniowego, poufnych transakcji pierścieniowych (RingCT) i jednorazowych adresów. Służą one do ukrycia, odpowiednio, nadawcy, kwoty i odbiorcy transakcji. Wszystkie transakcje w sieci są odgórnie prywatne i nie ma możliwości przypadkowego dokonania jawnego kupna lub sprzedaży. Jedynie Monero posiada taką właściwość. Na nikim nie musisz polegać w kwestii swojej prywatności.

Dlaczego synchronizacja mojego portfela tyle trwa?
Jeśli uruchomiłeś pełne węzły lokalnie, musisz skopiować cały łańcuch bloków do twojego komputera. To może trochę potrwać, zwłaszcza w przypadku starych dysków lub wolnego połączenia internetowego. Jeśli używasz węzła zdalnie, twój komputer nadal zażąda kopii wszystkich wyników, co może zająć kilka godzin. Bądź cierpliwy, a jeśli byś chciał poświęcić trochę swojej prywatności dla szybszego czasu synchronizacji, pomyśl o lżejszym portfelu.

Jaka jest różnica między lżejszym a normalnym portfelem?
W lżejszym portfelu udostępniasz swój klucz widoczności węzłowi, który skanuje łańcuchy bloków w poszukiwaniu nadchodzących transakcji na twoje konto lub w twoim imieniu. Ten węzeł będzie wiedział, kiedy pieniądze wpłyną, ale nie będzie znał kwoty transakcji, nadawcy ani odbiorcy, w przypadku transakcji wychodzącej. W zależności od twojego programu portfelowego, możesz użyć węzła kotrolowanego przez ciebie, aby uniknąć utraty prywatności. Aby zwiększyć prywatność, korzystaj z normalnego portfela, do którego możesz użyć własnego węzła.

Czym się różni Monero od Bitcoina?
Monero nie opiera się na Bitcoinie, ale na protokole CryptoNote. Bitcoin jest systemem zupełnie przejrzystym, gdzie możliwe jest zobaczenie dokładnej kwoty przesyłanej od jednego użytkownika do drugiego. Monero ukrywa te informacje, aby chronić prywatność użytkowników we wszystkich transakcjach. Posiada również m. in. dynamiczny rozmiar bloku i dynamiczną wysokość opłat, dowód pracy odporny na ASIC oraz permanentą emisję monet.

Czy Monero posiada limit rozmiaru bloku?
Nie, Monero nie posiada limitu rozmiaru bloku. Blok może zwiększać i zmniejszać swój rozmiar w zależności od potrzeby. Jest to jednak ograniczone do określonej stopy, aby uniknąć wygórowanego wzrostu.

Czym jest łańcuch bloków?
Łańcuch bloków to system, który zawiera kopie wszystkich transakcji w sieci Monero. Co dwie minuty do łańcucha dodawany jest nowy blok z najświeższymi danymi. Łańcuch pozwala sieci na weryfikację ilości pieniędzy na istniejących kontach i zapobiega próbom ataku i centralizacji.

Czym jest Kovri?
Kovri to router I2P napisany w języku C++. I2P jest ukrytą siecią, jak Tor, z kilkoma technicznymi różnicami. Kovri jest niezależnym projektem Monero, ale współpracuje on z Monero i innymi przedsięwzięciami. Kovri ukrywa transmisję transakcji, aby pozostałe węzły nie wiedziały, kto jest jej autorem. Kovri może być wykorzystany także w celu ukrycia całego obrotu Monero za pomocą I2P, co by uniemożliwiło wiedzę o jakimkolwiek użyciu Monero. Obecnie Kovri działa w fazie alfa i nie jest w pełni zintegrowany z Monero. Dowiedz się więcej o Kovri na stronie projektu.

Czym jest zamienność i dlaczego jest ważna?
Zamienność jest prostą cechą pieniądza, która polega na braku różnicy pomiędzy dwoma ilościami o takiej samej wartości. Jeśli dwie osoby wymienią się jedną jednostką o wartości 10 na dwie jednostki o wartości 5, to nikt nie wyjdzie na tym stratny. Ale załóżmy, że „10” została użyta w ataku hakerskim z okupem. Czy ktoś przyjmie tę jednostkę? Zapewne nie, nawet jeśli partner wymiany z „10” nie ma nic wspólnego z atakiem. To może być problemem, bo osoba przyjmująca pieniądze musiałaby ciągle sprawdzać, czy nie są one nieczyste. Monero jest zamienne, co oznacza, że nie musimy się tym martwić.

Skoro Monero jest takie prywatne, skąd wiemy, czy nie jest tworzone z niczego?
Każdy wynik transakcji Monero jest unikalnie powiązany z kluczem, który może być wygenerowany jedynie przez posiadacza tego wyniku. Klucze użyte wielokrotnie są odrzucane przez górników jako dwukrotny wydatek i nie mogą zostać dodane do prawidłowego bloku. Gdy pojawia się nowa transakcja, górnicy weryfikują, czy klucz już nie istnieje, aby uniknąć podwójnego wydatku.

Wiemy również, że kwoty transakcji są uzasadnione, mimo że wartość, którą wprowadzasz lub otrzymujesz są zaszyfrowane (są ukryte dla wszystkich z wyjątkiem odbiorcy). Ponieważ wartości są zaszyfrowane za pomocą zobowiązania Pedersena, nie można odczytać wartości wychodzącej ani przychodzącej, ale robiąc obliczenia można stwierdzić, że żadne Monero nie zostało stworzone z niczego.

Dopóki zaszyfrowane wartości wychodzące są równe sumie wkładów (łącznie z kwotą dla odbiorcy, zwrotem dla nadawcy i nieszyfrowaną opłatą za transakcję), możesz mieć pewność, że transakcja jest poprawna i żadne Monero nie zostało stworzone z niczego. Zobowiązanie Pedersena oznacza, że sumy mogą zostać zweryfikowane jako równe, ale wartość Monero każdej z sum oraz wartość wychodząca i przychodząca pozostają nieznane