Mocny projekt, „zapomniał” o inwestorach

Insolar to projekt, który już od jakiegoś czasu znajdywał się na ustach uczestników rynku. Wzbudził on moje zainteresowanie stanem postępu prac na repozytoriach GitHub (w rynku niedźwiedzia szukamy bardzo mocnych fundamentów projektu). Popularny ranking CryptoMiso uplasował ten projekt na pierwszej pozycji, która cały czas umacniała swoją dominację. Wszystko wydawało się stać na silnych „nogach”

Mało tego, firmy wymienione jako oficjalni klenci i partnerzy tego przedsięwzięcia to bardzo silni gracze na tradycyjnym rynku (Oracle, Microsoft). Dodatkowo właściciele, w najbliższym czasie mieli uruchomić własna sieć (mainnet). Wszystkie te punkty dały utwierdzić w przekonaniu, że projekt można zaliczyć do kategorii wartych uwagi.

Jak się okazało w dzień ogłoszenia warunków migracji Tokenu na mainnet cena tokenu zaczęła drastycznie spadać.

Screen Coinpaprika.com

Pod wpisem na Twitterze rozpętała się fala hejtu komentujących. Warunki, jakie przedstawiła firma, dały do zrozumienia, że, pomimo swapu 1:10 (za jedną sztukę Tokenu ERC20 otrzymamy 10 XNSów ). To na docelowej sieci poważnie zwiększono jej ilość. Mianowicie, aż czterokrotnie więcej będzie Tokenów w obiegu, tym samym całkowicie niszcząc ekonomię (dodruk z powietrza). Na domiar złego owe monety, na sieci docelowej nie będą dostępne od razu, a będą podlegały powolnemu uwalnianiu aż w 5-letnim procesie !

Przypomnę, że podczas ICO za monetę trzeba było niegdyś zapłacić równowartość 2.5 dolara. Obecnie cena utrzymuje się na poziomie 0.16 $. Po całej akcji projekt rozważył jeszcze, że warunki swapu ze względu na sytuację mogą jeszcze ulac zmianie. Jednak i ta informacja na portalu twitter nie wzbudziła optymizmu. Bądź co bądź, sprawa nie jest jeszcze do końca przesądzona, ale pokazuje nam to, iż pomimo pięknych wizji, dobrej pracy i pożądnego prowadzenia projektu, nadal jako inwestor zostajemy traktowani jako dostawca kapitału, a wszelkie decyzje w dalszym ciągu są uzależnione od centralnej jednostki.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.