MIT, Stanford i Berkeley wkraczają na scenę krytpo- Unit-e

Amerykańskie uczelnie nie mogą przejść obojętnie obok zwiększającej się popularności kryptowalut. Naukowcy z czołowych uniwersytetów USA wprowadzają na rynek swój własny kryptograficzny projekt. Ma to być, jak głoszą twórcy, globalnie skalowalna i zdecentralizowana sieć płatności.

Finalnym produktem projektu jest nowa kryptowaluta Unit-e. Finansowaniem całego przedsięwzięcia zajęła się organizacja Distributed Technologies Research (DTR). Jest to organizacja z siedzibą w Szwajcarii o charakterze non-profit. Zrzesza ona badaczy z siedmiu największych amerykańskich uczelni, tj. m. in.: Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University czy University of California Berkeley. Ponadto organizacja miała również otrzymać wsparcie od funduszu inwestycyjnego blockchain- Pantera Capital.

Według doniesień, DTR planuje wdrożyć Unit-e na rynek w drugiej połowie obecnego roku. Organizacja poinformowała, że ich nadrzędnym celem jest czas przetwarzania transakcji kryptowalutowych. Docelowo naukowcy chcą osiągnąć 10 000 transakcji na sekundę. Bitcoin np. przetwarza ‚jedynie’ około siedem transakcji w ciągu sekundy.

„Brak skalowalności powstrzymuje stosowanie kryptowalut.”- mówi Joey Krug, członek Rady DTR oraz dyrektor ds. inwestycji w Pantera Capital.

Pojemność Bitcoin Lightning Network pod koniec grudnia ubiegłego roku przekroczyła ponad dwa miliony transakcji. Kanały węzłowe wspierające LN były w stanie ułatwić niemalże 500 BTC. W związku z tym liczba kanałów łączących węzły również wzrosła. Do końca poprzedniego roku wartość ta wzrosła do 14 352 unikalnych kanałów.

Firma Trust & Clearing Co., zajmująca się usługami finansowymi, w październiku ubiegłego roku opublikowała dane mówiące o tym, że technologia Blockchain jest wystarczająco skalowalna, by wspierać codzienne wolumeny amerykańskich rynków akcyjnych. Jest to zatem temat mocno rozwojowy, a obecnie ‘na warsztat’ wzięły go sobie czołowe amerykańskie uczelnie.