Ministerstwo Finansów RP wkrótce opodatkuje dochody z kryptowalut

Krajowa Administracja Skarbowa żąda od giełd kryptowalut, zarejestrowanych w Polsce, udostępnienia informacji na temat ich użytkowników.

W listach rozesłanych do zarządów giełd kryptowalut KAS żąda m.in. danych osobowych, adresów e-mail, numerów rachunków bankowych. „Skarbówka” chce również znać całą historię wymiany kryptowalut, historię zasilania kont bankowych oraz wypłat z giełd z uwzględnieniem nazw użytkowników, terminu dokonania transakcji oraz adresu użytkowników giełd.

To nie wszystko. KAS żąda wskazania użytkowników, którzy skorzystali z wypłat wirtualnych walut za pomocą bankomatów bez użycia karty, wraz z podaniem dat tych transakcji. KAS chce także otrzymać zestawienia transakcji dokonanych na giełdach z uwzględnieniem adresów kryptowalutowych użytkowników biorących udział w poszczególnych transakcjach z podziałem na adresy z których dokonano i na które dokonano transakcji. Żądanie dotyczy również przedstawienia zasad działania giełd (regulaminów)

Giełdy mają 7 dni na dostarczenie w/w danych licząc od dnia otrzymania postanowienia.

KAS działa na podstawie art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2018 r., poz 508)

Wygląda na to, że rządzący, tak jak zapowiadali, opodatkują dochody z handlu kryptowalutami. Zapewne nastąpi to jeszcze tej wiosny. Pytań w związku z tym nasuwa się wiele. Co zrobią giełdy? Co zrobią Ci którzy zarobili krocie i wydali już wszystko? Co na to prawnicy? Co na to użytkownicy giełd? Wkrótce się przekonamy.

Comments (No)

Leave a Reply