Miliarder atakuje regulatorów: „Kryptowaluty są martwe w Ameryce”

Chamath Palihapitiya to znany inwestor technologiczny, który w przeszłości był pozytywnie nastawiony do Bitcoina, a nawet przewidywał, że cyfrowa waluta wzrośnie do 200 000 USD. W dzisiejszych czasach ma on bardziej sceptyczne spojrzenie na kryptowaluty. W najnowszym odcinku podcastu All-In miliarder przekonuje, że kryptowaluty na pewno nie robią postępu w Ameryce.

„Broń wycelowana w krypto”

„Kryptowaluty są martwe w Ameryce” – uważa Palihapitiya. Zdaniem Lankijczyka, duża część winy za ten upadek leży po stronie organów regulacyjnych, które stały się bardziej agresywne.

Palihapitiya miał na myśli Gary’ego Genslera, przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, który powiedział, że platformy handlu kryptowalutami muszą przestrzegać surowych amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych. Gensler nasilił egzekwowanie przepisów dotyczących branży kryptowalutowej, rozprawiając się z firmami i projektami, które według regulatora sprzedawały niezarejestrowane papiery wartościowe.

„Można nawet zobaczyć, jak Gensler obwinia kryptowaluty za kryzys bankowy” – powiedział Palihapitiya.

Odnosił się do upadku Silicon Valley Bank. Palihapitiya zauważył, że SEC i inne organy regulacyjne rozprawiają się teraz z firmami kryptowalutowymi i projektami, które przesunęły granice. „Władze USA mają mocno wycelowaną broń w kryptowaluty” \

Coinbase

W marcu Coinbase, giełda kryptowalut, otrzymała od SEC tzw. Wells Notice – zwykle jeden z ostatnich kroków przed złożeniem pozwu. Komisja ostrzegła firmę, że zidentyfikowała możliwe naruszenia amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych. W zeszłym tygodniu SEC oskarżył platformę handlu aktywami kryptowalutowymi Bittrex i jej byłego CEO o prowadzenie niezarejestrowanej giełdy.

CEO Coinbase Brian Armstrong ujawnił w CNBC, że jego firma przygotowuje się do rocznego procesu sądowego z komisją. Rozważa również opuszczenie USA, jeśli nie uzyska lepszej jasności regulacyjnej.

„Byli prawdopodobnie najbardziej zagrażającą stroną dla establishmentu” – powiedział Palihapitiya, odnosząc się do firm kryptowalutowych. „I byli też tymi, którzy, uczciwie wobec regulatorów, przesuwali granice bardziej niż jakikolwiek inny sektor gospodarki startupowej. Teraz płacą za to cenę”.

Comments (No)

Leave a Reply