Mikser bitcoinów Blender działa pod nową nazwą

Mikser bitcoinów Blender to teraz Sindbad

Mikser bitcoinów Blender, który pomagał północnokoreańskim hakerom w praniu skradzionych kryptowalut, zaczął ponownie działać, ale pod nazwą Sindbad. Poinformowali o tym naukowcy z firmy analitycznej Blockchain Elliptic.

Sindbad został uruchomiony w październiku 2022 roku. Pomimo niedawnej premiery mikser wyprał już „dziesiątki milionów dolarów” w kryptowalutach związanych z włamaniem do Harmony Horizon Bridge. Co więcej, napastnicy nadal używają miksera do dziś, demonstrując zaufanie do nowego protokołu, podkreśla Elliptic.

Podobnie jak Blender, Sinbad jest mikserem nadzorującym, co oznacza, że ​​jego operator ma pełną kontrolę nad przechowywanymi w nim zasobami kryptograficznymi” – stwierdzili naukowcy.

Śledztwo Elliptic wykazało, że to te same adresy

Elliptic uważa, że ​​za Sindbada odpowiadają ci sami ludzie, którzy pracowali nad Blenderem. Przynajmniej wskazuje na to aktywność w łańcuchu: jeszcze przed publicznym uruchomieniem adresy powiązane z Sindbadem otrzymały około 22 milionów dolarów w kryptowalucie z portfela należącego do operatora Blendera.

Okazało się też, że Sindbad płaci za reklamę miksera tymi samymi bitcoinami, które były przechowywane na portfelu Blendera. Według analityków za nowym projektem stoją również rosyjskojęzyczni napastnicy (podobnie jak w przypadku Blendera), ponieważ strona ma wsparcie w języku rosyjskim. Według Elliptic władze USA mogą wkrótce nałożyć sankcje na Sindbada, co oznacza, że ​​portfele, które miały kontakt z mikserem, również trafią na czarną listę giełd kryptowalut.

Departament Skarbu USA w maju 2022 roku nałożył sankcje na Blender.io. Według ministerstwa mikser wyprał ponad 20 milionów dolarów w kryptowalutach dla północnokoreańskich hakerów.

W sumie, od momentu powstania w 2017 r., Blender pomógł wyprać bitcoiny o wartości 500 milionów dolarów.

źródło: https://hub.elliptic.co/analysis/has-a-sanctioned-bitcoin-mixer-been-resurrected-to-aid-north-korea-s-lazarus-group/

Comments (No)

Leave a Reply