Mike Novogratz porównał DeFi z Teslą

Szum wokół segmentu zdecentralizowanych finansów (DeFi) trwa nadal. Przypomina bańkę ICO z 2017 roku.

W wywiadzie dla BNN Bloomberg, przedsiębiorca i miliarder Mike Novogratz, który prowadzi firmę inwestycyjną Galaxy Digital, wskazał podobieństwa między projektami DeFi a Teslą. Jednocześnie zaznaczył, że takie podobieństwo budzi jego niepokój.

Akcje TSLA wzrosły w tym roku o kilkaset procent, obiecując inwestorom kosmiczne zyski. Teraz Novogratz obawia się, że wkrótce na rynku może rozpocząć się duża korekta wielu aktywów wysokiego ryzyka.

Nie sądzę, aby ta korekta była długotrwała, ponieważ maszyna do utrzymywania płynności nadal działa. Uważam jednak, że przejdziemy przez serię takich baniek. A w tej chwili wygląda na to, że zbliżamy się do szczytu bańki ”- powiedział.

Novogratz nie jest ideologicznym przeciwnikiem Muska. Jest nawet właścicielem kilku pojazdów Tesli. Jednak nadal niepokoi go aktualny wskaźnik kapitalizacji rynkowej spółki do zysków.

Niedawno znany publicysta gospodarczy Holger Zschepitz podzielił się na Twitterze, że Musk wyprzedził Zuckerberga, stając się trzecią najbogatszą osobą na świecie. Wynikało to z szybkiego wzrostu wwartości akcji Tesli.

Tymczasem, według Novogratza, segment DeFi przeżywa teraz podobną „gorączkę spekulacji” i irracjonalny optymizm.

Kapitalizacja branży DeFi przekroczyła już 17 miliardów dolarów, a kapitalizacja rynkowa ETH wzrosła do ponad 48 miliardów dolarów dzięki gwałtownemu wzrostowi projektów DeFi na blockchainie Ethereum. Podobnie jak w przypadku Tesli, sprawy toczą się zbyt szybko i zbyt agresywnie.

Novogratz przypomniał czasy bańki krypto w 2017 roku, wywołanej boomem ICO. Wtedy też nastąpił gwałtowny wzrost cen, po którym nastąpiło załamanie. Uważa jednak, że – w przeciwieństwie do ICO – zjawisko DeFi będzie trwać dłużej.

Novogratz nadal jest entuzjastą kryptowalut. Jego zdaniem bitcoin cierpliwie czeka na swój najlepszy czas, podczas gdy państwa nadal zalewają światową gospodarkę zdewaluowanymi pieniędzmi fiducjarnymi. Ponadto nadal stawia na duże wejście inwestorów instytucjonalnych do branży kryptowalut.

Comments (No)

Leave a Reply